آذر نغمه سی


 

درگیری شدید بین مردم نخجوان و پلیس و ماموران امنیتی

 به خاطر عزاداری در ایام عاشورا

 

یکی از مجروحان حوادث اخیر نخجوان که  در اعتراض به بازداشت پدر و مادر پیرش خودسوزی کرده بود برای مداوا توسط بستگانش به ایران اعزام شده است .

مقامات نخجوان : نیروهای جبهه خلق برای مبارزه با دولت  شاخه نظامی تشکیل داده اند

مطبوعات باکو : عملیات پاکسازی در روستای بننیار مشابه پاکسازی روستای خوجالی توسط مهاجمان ارمنی بود.

مراسم عزاداری روز عاشورا بر خلاف میل دولت باکو هر سال و از قدیم الایام و حتی پیش از به قدرت رسیدن خانواده علی اف ها به صورت شکوهمندی در « بننیار » برگزار میشود . در این روز همه ی اهالی بننیار به عزا می نشینند . اهالی روستاهای اطراف رهسپار بننیار میشوند تا در عزاداری عاشورا شرکت کنند. و هنگام ظهر در همه خانه ها اعم از فقیر و غنی سفره های احسان گسترده میشود ... از چند سال پیش دولت باکو اقدامات متعددی را برای پیشگیری از برپایی مراسم روز عاشورا در بننیار آغاز کرده است از جمله این اقدامات بستن راههای منتهی به بننیار در روز عاشورا توسط پلیس دولت الهام علی اف میباشد.

طی روزهای اخیر درگیریهای متعددی بین پلیس و نیروهای امنیتی در نخجوان از یک سو ، و  شبکه حزب پان ترکیستی جبهه خلق از سوی دیگر در نخجوان رخ داده است . این درگیریها که در نوع خود نخستین درگیری بعد از به قدرت رسیدن الهام علی اف در نخجوان میباشد اهمیت فزاینده ای دارد . با این حال به دلیل شرایط سیاسی اخیر در ایران اخبار درگیریهای نخجوان در مطبوعات و رسانه های ایران بازتاب مناسبی نداشته است . این در حالی است که نخجوان به دلیل پیشینه ایرانی و گرایشات مذهبی مردم تمایل گسترده ای به ایران دارد و مراودات مردم این منطقه با ایران بیشتر از سایر مناطق  قفقاز جنوبی است.

اهمیت مسایل سیاسی و درگیریهای رخ داده در نخجوان که مورد توجه رسانه های روسیه و امریکا نیز قرار گرفته است از آن روست که نخجوان زادگاه حیدرعلی اف و پایگاه اصلی گروه حاکم بر ایران شمالی است به نحوی اغلب پست های مهم در دولت باکو در اختیار گروه موسوم به " گروه نخجوانی ها " است. به دلیل اینکه نخجوان پایگاه اصلی سران دولت باکو است همواره این منطقه به عنوان جزیره ای امن برای گروه حاکم تلقی میشود و اجازه فعالیت به احزاب مخالف و حتی نشر و توزیع مطبوعات وابسته به احزاب غیرحاکم در این منطقه داده نمیشود. مطبوعات منتقد حاکمیت در باکو بارها در مطالب خود پیرامون نخجوان این منطقه را " خان نشین " حاکمیت نامیده اند ...

گزارش یک روزنامه چاپ باکو

روزنامه مساوات نو  چاپ باکو گزارشی درباره درگیریهای نخجوان و  تعدی های پلیس و ماموران امنیتی منتشر کرده است . در این گزارش آمده است :

خبرگزاری‌های روسیه با استناد به مطبوعات باکو حوادث رقت آوری را که در روستای بننیار جلفا در نخجوان بوقوع پیوسته است، منعکس کرده‌اند. سایت  لنتا رو از کسب اطلاع خبرنگاران از عملیات پاکسازی در این روستا خبر داده است.

به این ترتیب مشخص می شود که خبرنگاران روسیه نیز اطلاع دارند که نخجوان یک خان نشین بسته است و حوادثی که در آنجا روی می‌دهد مخفی نگه داشته می شود.

به گزارش واصبه از یکی از اهالی روستای بنیار، پستهای پلیس هنوز در این روستا مستقرند و اهالی از احتمال شروع موج جدید حبس ها در نگرانی بسر می‌برند. روستاییان با محفوظ نگه داشتن نام خود اظهار داشته‌اند که رضا نوری‌اف رییس شعبع حزب جبهه خلق در جلفا و10 نفر از ساکنان روستا هنوز آزاد نشده‌اند و در بازداشتگاه «بویؤک دؤز» زندانی هستند. به گفته گروهی از روستاییان که از زندان آزاد شده‌اند، مسولان سعی کرده‌اند از آنها اعتراف بگیرند که رضا نوری‌اف حوادث اخیر در این روستا را سازماندهی کرده است.

یک پیرزن 70 ساله که پسرش هنوز در حبس است، در مصاحبه با رادیو آزادی وکیل نگرفتن برای پسرش را با عدم امکان مالی و ترس از عواقب آن توجیه کرده است. این پیرزن که در گرماگرم حوادث روستا بازداشت و سپس آزاده شده است، با اظهار نگرانی از سرنوشت پسر و خونابه خوردن نوه‌هایش، گفته است: « شاید حادثه « خوجالی» ( قتل عام اهالی خوجالی در جریان اشعال آن توسط نیروهای ارمنی) نیز چنین نبوده است. ما را با ضرب و شتم و سر و صورت خونی کشان کشان بردند. دو روز است به خانه‌ام برگشته‌ام و بدنم به شدت درد می‌کند».

به گفته این پیرزن 70 ساله، هنگام حمله به منزلشان یک کارد آشپزخانه را نیز مصادره کرده و با شکنجه می‌خواستند پسرش وادار به اقرار کنند که با کارد به پلیس حمله کرده است.

اهالی بننیار خاطر نشان کرده‌اند که یونس علی‌اف که در اعتراض به حبس پدر و مادر سالخورده‌اش اقدام به خودسوزی کرده بود، هنوز در ایران تحت مداوااست. اخبار منتشره از سوی نمایندگی دولتی نخجوان در باکو مبنی بر اینکه یونس علی‌اف در اثر داشتن بیماری روحی و مستی اقدام به خودسوزی کرده است، تکذیب می‌شود. همسر این مصدوم در مصاحبه با رادیو آزادی با تکذیب ادعاها در مورد روانی بودن و مست کردن همسرش آن هم در ماه محرم، گفته است مادر زن و و دایی‌های او که روانی نبوده‌اند.

آصف قلی‌اف رییس تشکیلات حزبی جبهه خلق در نخجوان دفتر نمایندگی نخجوان در باکو در رابطه مبنی سازماندهی شدن حوادث روستای بننیار از سوی عوامل مسلح حزب جبهه خلق را اتهامات  بی اساس و تخریبی خوانده است. وی با بیان اینکه حزب جبهه خلق گروه مسلحی در اختیار ندارد، گفته است: « جبهه خلق فقط در اوایل دهه 90 قرن بیستم و در مناقشه قره باغ  دسته‌های مسلح سازماندهی کرده بود. این حزب در حال حاضر شاخه نظامی ندارد و با دستگیری رضا نوری‌اف صرفا می‌خواهند حزب جبهه خلق را مسبب این حوادث وانمود بکنند.

در اینحال، ساکنان روستای بننیار می‌گویند که درگیری بین نیروهای پلیس و آنها به دلیل برگزاری مراسم روز عاشورا روی داده است. عده‌ای از شرکت کنندگان این مراسم را به مراکز پلیس برده و مورد ضرب و شتم و توهین قرار داده‌اند.

خبر دیگری که به نقل از منابعی در روستای بننیار به روزنامه ینی مساوات رسیده، حاکی است که انعکاس تصاویر مربوط به این مراسم توسط کانال تلویزیونی « سحر» باعث حمله به این روستا شده است. مسوولان نخجوان با ترس از این مساله، حمله به روستا را سازماندهی کرده‌اند. ولی پس از آنکه نتوانسته‌اند موردی در نقض قوانین بیابند، سعی کرده‌اند طرفداران جناح مخالف را مسوول اغتشاشاتی معرفی کنند که خود مسبب آن بوده‌اند.

در اینحال، رامیل اسوب‌اف وزیر کشور دولت باکو در دیدار با فعالان حقوقی، گفته است که این مساله از سوی مطبوعات مورد بزرگنمایی قرار می‌گیرد.  

 

 ---------------------------------------------------------------

روابط باکو با رژیم صهونیستی و تاثیر آن بر امنیت منطقه

 و مناقشه قره باغ

( به بهانه سفر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به باکو )

 

 به قلم  : دکتر شهاب الدین اردبیلی - تحلیگر سیاسی

رجب طیب اردوغان در اجلاس داوس ، سند رسوایی رییس جمهور رژیم صهیونیستی را در مقابل چشم جهان رقم زد و وی را قاتل کودکان نامید . این اقدام اردغان جایگاه ترکیه را در جهان اسلام به شدت بالا برد. اتفاقات بعدی که در روابط رژیم صهیونیستی با ترکیه رخ داد نشان داد که رژیم صهیوینستی از بازگشت به عصر طلایی رابطه با ترکیه مایوس شده است.  این مساله یکی دیگر از علل رویکرد رژیم صهیونیستی به گسترش روابط با دولت باکو میباشد تا اقداماتی را که سابقا با همکاری دولتهای لاییک در ترکیه انجام میداد با همکاری دولت لاییک باکو انجام دهد. همانگونه که اقدامات دولت ترکیه در مقابله با اسراییل علاوه بر بالا بردن جایگاه ترکیه در جهان اسلام به عجز  و التماس و عذرخواهی رژیم صهیونیستی از ترکیه منجر شده  وادادگی و انفعال دولت باکو به پایین آمدن جایگاه لرزان باکو در جهان اسلام و گستاختر شدن رژیم صهیونیستی نسبت به دولت باکو منچر شده است . به نحوی که بعد از سفر شیمون پرز به باکو مقامات صهیونیستی به دولت باکو اعلام کردند که جهت حفظ امنیت پروازهای مستقیم باکو - تل آویو بایستی گروهی از نظامیان و ماموران امنیتی اسراییل در فرودگاه باکو مستقر شوند!

 

در حالی که روابط رژیم صهیونیستی با برخی دولتهای حاکم بر  کشورهای اسلامی دارای ارتباط با این رژیم  از جمله دولت اسلامگرای ترکیه به دلیل تداوم جنایات گسترده صهیونیستها در غزه به  کاهش و تیرگی گراییده ، دولت باکو در سیاستی خلاف مصالح جهان اسلام و خلاف منافع مردم مسلمان ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) همچنان بر گسترش روابط با صهیونیستها اصرار دارد. گسترش روابط دولت الهام علی اف با رژیم صهیونیستی به گونه ایست که امروز باکو مهمترین تامین کننده نفت اسراییل به شمار میرود . علاوه بر این ، رژیم صهیونیستی دارای ارتباطات گسترده امنیتی – اطلاعاتی با دولت باکو در زمینه های مختلف از جمله مقابله با حرکتهای اسلامی  و  شیعیان ، تقویت گروههای کردی مخالف ترکیه در شمال عراق ، جاسوسی  از ایران ، همکاری دو جانبه علیه حزب ا... لبنان و حماس ، گسترش نفوذ صهیونیسم در قفقاز جنوبی و... میباشد.

تحلیلگران سیاسی در بررسی علل گسترش روابط دولت باکو با رژیم صهیونیستی دلایل متعددی ذکر میکنند از جمله :

الف ) روابط دولت باکو با امریکا : با توجه به نفوذ لابی صهیونیستی در امریکا ، گسترش مناسبات باکو با واشنگتن در گرو گسترش مناسبات با رژیم صهیونیستی است .

ب ) مسایل داخلی دولت باکو : در سیاست خارجی و داخلی دولت باکو روابط با امریکا به عنوان یک راهبرد ( استراتژی ) تعریف شده که دولت کنونی باکو ( دولت الهام علی اف ) بدون آن نمیتواند به حاکمیت خود ادامه دهد. این نکته بخصوص از منظر داخلی دارای اهمیت است ، چرا که جریان مخالف دولت باکو در داخل ( احزاب ملی گرا و پان ترکیستی غربگرا مانند جبهه خلق ، مساوات و...) درای ارتباطات گسترده ای با امریکا بوده و از سوی واشنگتن حمایت میشوند. از این رو دولت باکو به شدت تلاش میکند تا همواره بیشتر از جریان مخالف به امریکا نزدیک شود و هر گونه مطالبات امریکا را برآورده سازد . به همین جهت برای تضعیف نقش جریان مخالف داخلی در نزد امریکا به کمک صهیونیستها نیاز دارد.

ج ) سیاست حمایت از اشغالگری : دولت باکو به رغم درگیر بودن با مناقشه قره باغ در سطح مذاکرات و تبلیغات در داخل و خارج برای معرفی ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) به عنوان کشوری که بخشهای وسیعی از زمین آن   اشغال شده ، سیاست ثابت « حمایت از اشغالگری » را دنبال میکند .این سیاست ننگین بخصوص از زمان حمله امریکا به افغانستا ن خود را مشهودتر نشان داده است . در جریان اشغال  افغانستان و سپس اشغال عراق توسط امریکا و همپیمانانش ، دولت باکو علاوه بر واگذاری زمین و آسمان ایران شمالی در اختیار نیروهای اشغالگر ، صدها تن از نیروهای نظامی خود را نیز به افغانستان و عراق اعزام کرد تا در کنار نیروهای امریکایی به مبارزه با مسلمانانی بپردازند که از وطن خود در مقابل اشغالگران دفاع میکنند. پس از 6 سال و به دنبال کشته شدن برخی از نیروهای اعزام شده از باکو به عراق که اعتراض جریانهای سیاسی باکو را برانگیخت ، نیروهای باکو از عراق خارج شدند اما نیروهای اعزامی به افغانستان همچنان به ماموریت اشغالگرانه خود در این کشور ادامه میدهند . علاوه بر این دولت باکو به شیوه های مختلف از رژیم صهیونیستی و سیاست اشغالگری این رژیم حمایت میکند . تامین نفت مورد نیاز رژیم صهیونیستی ، تروریست  قلمداد شدن نیروهای مقاومت فلسطینی و لبنانی توسط رسانه های باکو ، ممنوعیت هر گونه تظاهرات علیه رژیم صهیونیستی در ایران شمالی ، حمایت از اقدامات رژیم صهیونیستی در مجامع بین المللی از جمله سازمان ملل ، همکاری با اسراییل در امور کردها و ارتباط با تجزیه طلبان ضد ترکیه  در شمال عراق ، همکاری امنیتی و اطلاعاتی با اسراییل جهت کمک به تامین امنیت این رژیم ضد بشری تنها گوشه ای از سیاستهای حمایت از اشغالگری  دولت باکو میباشد.

ماهیت اشغالگری رژیم صهیونیستی و جایگاه برتر « سیاست حمایت از اشغالگری در دکترین سیاسی دولت باکو » موجبات نزدیکی روزافزون این دو رژیم را فراهم می آورد.

د ) موضوع ایران : ایران اصلی ترین و تاثیرگذارترین مخالف دولت های ضد بشری  آمریکا و رژیم صهیونیستی است و این دو رژیم با میلیاردها دلار سرمایه گذاری در زمینه های مختلف نظامی ، اطلاعاتی ، جنگ نرم ، اقتصادی و... در خط مقدم مبارزه با ملت ایران قرار دارند. دولت باکو همسایه ایران است و از همین رو برای رژیم صهیونیستی جذابیت خاصی دارد . از سوی دیگر دولت باکو که اغلب گردانندگان آن تربیت یا فتگان مکتب کمونیسم هستند و آموزه های ضد دینی در جان آنها ریشه دوانده است ، از قرار گرفتن در کنار کشوری با حکومت دینی و با ملتی مسلمان وانقلابی نگران هستند . سران دولت باکو نگران هستند که مردم چند میلیونی ایران شمالی تحت تاثیر روحیه و تفکر اسلامی ملت ایران بخصوص  آذریهای ایرانی که از شور و شعور مذهبی بالایی برخوردارند قرار گیرند و به همین جهت برای همکاری با امریکا و رژیم صهیونیستی  علیه ایران علاقه نشان میدهند . همچنین به دلیل جدا شدن ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) از ایران طی عهدنامه های ننگین گلستان و ترکمانچای دولت باکو نگران شکوفا شدن میل به وطن اصلی در میان اهالی ایران شمالی است.

بیگمان یکی از علل تلاش رژیم صهیونیستی برای برقراری مناسبات گسترده با دولت باکو ، گسترش نفوذ خود در کنار مرزهای ایران است . طی سالهای گذشته گزارشهای متعددی از اقدامات مشترک امریکا و اسراییل و دولت باکو علیه ایران در مناطق مرزی از جمله نصب دستگاههای شنود و جاسوسی ، حضور ماموران اطلاعاتی بیگانه در میان پلیس مرزی دولت باکو ، حضور عناصر دستگاه اطلاعاتی اسراییل در قالب شرکتهای اقتصادی و کشاورزی و اجتماعی در مناطق جنوبی ایران شمالی مانند لنکران و... منتشر شده است.

ه ) تبلیغات  فریبکارانه رژیم صهیونیستی  پیرامون قدرت آن و تبلیغ این قدرت ادعایی با ابعادی اسرارآمیز، موجب شده که دولت باکو تصور کند رژیم صهیونیستی از قدرتی افسانه ای برخوردار است و میتواند به عنوان تکیه گاهی برای گروه حاکم بر دولت باکو در جریان بحرانهای احتمالی مورد استفاده قرار گیرد.این در حالی است که تجربه های تاریخی مانند سقوط شاه درایران که از روابط گستردهتری نسبت به دولت باکو با اسرایل برخوردار بود و نیز تجربه شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی در مقابل  یک گروه  مقاومت ( حزب ا... لبنان ) بعد از سی و سه روز جنگ نشان داده است که قدرت رژیم صهیونیستی بسیار محدود و نیز رو به زوال است.

و ) یکی دیگر از علل گسترش مناسبات باکو با رژیم صهیونیستی ، پرداخت رشوه های کلان به برخی مقامات باکو میباشد. از آنجا که رژیم صهیونیستی  به دلیل ماهیت جعلی و اشغالگرانه و انجام جنایتهای مداوم از جمله نسل کشی و پاکسازی قومی مسلمانان با بحران مشروعیت روبرو میباشد ، تلاش میکند با پرداخت رشوه به مقامات کشورهای  اسلامی با این کشورها رابطه برقرار کند . در تاریخ معروف است که این رژیم برای برقراری رابطه با دولت پهلوی درایران به ساعد ،  نخست وزیر وقت چهارصد هزار دلار رشوه پرداخت کرد .همچنین در اسناد تاریخی از پرداخت رشوه به برخی مسوولان ساواک تحت عناوین مختلف مانند هزینه های عملیاتهای مشترک سخن رفته است. پرداخت رشوه در مقابل برقراری رابطه با کشورهای اسلامی یکی از شیوه های دایمی رژیم صهیونیستی است. طی سالهای گذشته در محافل مطبوعاتی و سیاسی باکو از پرداخت رشوه های کلان به مقامات باکو ، روسای برخی احزاب ، مدیران برخی مطبوعات و خبرگزاریها و شبکه های تلویزیونی اخبار زیادی منتشر شده است . در لیست حقوق بگیران صهیونیسم بین الملل در باکو اسامی افرادی از نهاد ریاست جمهوری ، رییس سابق حزب استقلال ملی ( اعتبار محمداف ) ، رییس حزب مساوات ( عیسی قنبر ) ، صابر رستمخانلی ( نماینده پارلمان ) ، رییس شبکه های تلویزیونی لیدر و آینس ، نشریه صنعت ( منتشر کننده ترجمه کتاب آیات شیطانی ) ، اعضای گروه دوستی پارلمان باکو با پارلمان اسراییل ( کنیست )  و... دیده  میشود. در نتیجه این اقدامات رژیم صهیونیستی به پارلمان بکو نیز راه یافته و یکی از صهیونیستهای یهودی به نام « یودا آبرام اف » به عنوان نماینده به پارلمان باکو راه یافته است . همچنین گفته میشود عناصر صهیونیستی در قالب اقدامات تجاری سود آور روابط خاصی با عده ای از مقامات باکو در نهاد ریاست جمهوری ، وزارت امنیت ، پارلمان و... ایجاد کرده اند.

ز ) تنش در روابط ترکیه با رژیم صهیونیستی : طی  سه سال گذشته روابط رژیم صهیونیستی با ترکیه  به شدت به تیرگی گراییده است . دولت ترکیه نخستین کشور اسلامی بود که به دلایلی مانند حاکمیت غربگرایان ضد اسلام  بر این کشور اسراییل رابه رسمیت شناخت . روابط با ترکیه برای رژیم صهیونیستی همواره از اهمیت بزرگی برخوردار بوده است ، چرا که ترکیه یکی اربزرگترین کشورهای جهان اسلام و دارای سابقه امپراتوری است و در عین حال مردم مسلمان ترکیه ضدیت عمیقی با رژیم صهیونیستی دارند . اما بار وی کار آمدن اسلامگرایان در این کشور رژیم صهیونیستی  تلاشهای گسترده ای را به کار بست  تا روابط پیشین خود را با  ترکیه حفظ کند و بدین منظور اقدامات گسترده ای از جمله حمایت از محافل لاییک ، فشار بر دولت ترکیه از طریق انجام اقدامات تروریستی ، ساقط کردن هواپیمای حامل فیزیکدانان ترکیه و کشته شدن دانشمندان هسته ای ترک ، حمایت از گروههای ضد ترکیه در شمال عراق و در نهایت تلاش برای انجام کودتای شکست خورده موسوم به ارگنه کون  برای به شکست کشاندن دولت اسلامگرای ترکیه انجام داد که به دلیل برخورداری دولت از حمایتهای مردمی اقدامات رژیم صهیونیستی و محافل لاییک و پان ترکیستی با شکست و رسوایی توطئه گران مواجه شد. رجب طیب اردوغان در اجلاس داوس ، سند رسوایی رییس جمهور رژیم صهیونیستی را در مقابل چشم جهان رقم زد و وی را قاتل کودکان نامید . این اقدام اردغان جایگاه ترکیه را در جهان اسلام به شدت بالا برد. اتفاقات بعدی که در روابط رژیم صهیونیستی با ترکیه رخ داد نشان داد که رژیم صهیوینستی از بازگشت به عصر طلایی رابطه با ترکیه مایوس شده است.  این مساله یکی دیگر از علل رویکرد رژیم صهیونیستی به گسترش روابط با دولت باکو میباشد تا اقداماتی را که سابقا با همکاری دولتهای لاییک در ترکیه انجام میداد با همکاری دولت لاییک باکو انجام دهد. همانگونه که اقدامات دولت ترکیه در مقابله با اسراییل علاوه بر بالا بردن جایگاه ترکیه در جهان اسلام به عجز  و التماس و عذرخواهی رژیم صهیونیستی از ترکیه منجر شده  وادادگی و انفعال دولت باکو به پایین آمدن جایگاه لرزان باکو در جهان اسلام و گستاختر شدن رژیم صهیونیستی نسبت به دولت باکو منچر شده است . به نحوی که بعد از سفر شیمون پرز به باکو مقامات صهیونیستی به دولت باکو اعلام کردند که جهت حفظ امنیت پروازهای مستقیم باکو - تل آویو بایستی گروهی از نظامیان و ماموران امنیتی اسراییل در فرودگاه باکو مستقر شوند!

دولت باکو علاوه بر تلاش برای گسترش و تعمیق نفوذ رژیم صهیونیستی در کنار مرزهای ایران و قفقاز جنوبی ، به شیوه های آشکار و تبلیغاتی با مقاومت لبنان و فلسطین نیز دشمنی می ورزد .شبکه های رادیو – تلویزیونی دولت باکو همواره مقاومت لبنان و فلسطین را که از وطن خود دفاع میکنند به عنوان « تروریست » معرفی میکند اما هر گاه که دو سه نفر صهیونیست اشغالگر توسط مجاهدان لبنان و فلسطین هلاک شوند ، از سوی مقامات باکو خطاب به دولت اشغالگر صهیونیستی « پیامهای تسلیت م صادر میشود.علاوه بر اینها ، هر سال به مناسبتهایی مانند « سالروز تشکیل رژیم اشغالگر قدس » یا عیدهای مربوط به یهودیان ، پیامهای تبریک از سوی شخص الهام علی اف خطاب به سران جنایتکار صهیونیستی صادر میگردد !

در جریان جنگ های  رژیم صهیونیستی با مقاومت لبنان و مقاومت فلسطین در غزه در حالی که در اغلب کشورهای اسلامی مردم و نخبگان و مطبوعات علیه جنایات رژیم صهیونیستی بپا خاسته بودند ، نه تنها رسانه های دولتی و شبه دولتی باکو از اخبار جنگ را به نفع رژیم صهیونیستی منتشر میکردند بلکه حتی دولت باکو اجازه برپایی راهپیمایی و تظاهرات به مردم نیز نمیداد . هر سال در روز جهانی قدس نیز دولت باکو عده ای از اهالی را به جرم اعتراض به رژیم صهیونیستی بازداشت و زندانی میکند.

در چنین بستری است که چندی پیش رییس جمهور رژیم صهیونیستی به باکو مسافرت کرد و مورد استقبال گرم الهام علی اف قرار گرفت. اخیرا مطبوعات باکو خبر داده اند که وزیر امور خارجه رژیم صهیونیستی نیز در حال بستن چمدان خود برای سفر به باکو است.

چندی پیش رییس جمهور رژیم صهیونیستی نیز به باکو سفر کرده بود که با اعتراض گسترده احزاب و تشکلهای مستقل روبرو شد . دولت باکو تظاهرات مردم باکو که خواستار محاکمه رییس رژیم صهیونیستی به عنوان جنایتکار جنگی بودند سرکوب کرد.

عاکف حمید اف تحلیلگر سیاسی و روزنامه نگار در باکو گفت : امروز همه میدانند که الهام علی اف از جنایتهای رژیم صهیونیستی در اشغال فلسطین و نسل کشی مردم این کشور حمایت میکند.

وی گفت : سیاست حمایت از اشغالگری یک سیاست ثابت در دولت باکو بعداز روی کار آمدن الهام علی اف است البته سنگ بنای این سیاست در دوره ابوالفضل ایلچی بیگ گذاشته شد.

وی گفت : ابوالفضل ایلچی بیگ می گفت که میخواهد با استفاده از روابط با رژیم صهیونیستی بر ارمنستان پیروز شود اما این چیزی جز ساده لوحی نبود چرا که دولت باکو به تدریج در دام سیاست غرب و صهیونیسم گرفتار شد و اسراییل از مناسبات با دولت باکو به خوبی در راستای منافع ننگین خود بهره میبرد در حالی که در مقابل چیزی نداده است .

حمید اف افزود : شعارهای دولت باکو درباره آزادی قره باغ بعد از 18 سال به جایی نرسیده است و در حقیقت دولت باکو نیز دنبال آزادی قره باغ نیست . چرا که همواره این دولت مدافع و حامی اشغالگران است .

حمیداف گفت : تعدادی از سربازان توسط دولت باکو به عراق اعزام شدند و برخی از اینها نیز کشته شدند و هم اکنون نیز عده ای از سربازان بیچاره ما در افغانستان همدوش سربازان اشغالگر امریکا در مقابل مسلمانانی که از وطن خود دفاع میکنند قرار گرفته اند.

وی افزود : خبرنگاران و روزنامه نگاران مستقل همواره مخالفت خود را با هر گونه رابط با رژیم صهیونیستی ابراز داشته اند البته سفارت رژیم صهیونیستی در باکو تعداد اندکی خبرنگار اجیر کرده که این افراد با دریافت مواجب از صهیونیستها به نفع رژیم ضد بشری اسراییل قلم میزنند و اینها افراد شناخته شده ای هستند.

از سوی دیگر « صدر الدین سلطان » سردبیر نشریه آینه در باکو که همواره علیه مسلمانان و به نفع اسراییل و حتی ارمنستان قلم میزند در مصاحبه ای با روزنامه شبه دولتی « باکو خبر » گفت :

ما با اسراییل  همواره مناسبات خوشی داشته‌ایم. روابط برادرانه و دوستانه با یهودیان داشته‌ایم و باید به روابط دوستانه با اسراییل ادامه دهیم چرا که دوستی با اسراییل در حقیقت دوستی با امریکاست و ما نمیتوانیم با امریکا دوست باشیم اما با اسراییل روابط خوبی نداشته باشیم . جنگ میان فلسطینی ها و لبنانی ها با اسراییل نیز به ما ربطی ندارد.

اما  حرکت اسلامی جمهوری آذربایجان از جمله حزب اسلام ، فضیلیت و جمعی از تشکلها و شخصیتهای مستقل سیاسی باکو  با انتشار بیانیه ها و گفتگو با مطبوعات و رسانه ها بار دیگر مخالفت خود را با سفر مقامات صهیونیستی اعلام کردند .

به عقیده تحلیلگران مستقل سیاسی  در باکو ، داشتن رابطه با رژیم صهیونیستی  که در سرزمینی اشغال شده و با زور و خونریزی و نسل کشی تشکیل شده ، همانند برقراری رابطه سیاسی با دولت تشکیل شده در قره باغ است . عارف محمداف در این باره میگوید : « دولت باکو از ترکیه به خاطر برقراری روابط با ارمنستان خود را ناراحت نشان میدهد این در حالی است که دولت ارمنستان نه تنها از سوی تمام کشورهای جهان بلکه از سوی دولت جمهوری آذربایجان نیز به رسمیت شناخته شده است اما دولت اسراییل یک دولت جعلی است که بسیاری از کشورهای جهان اسلام از جمله ایران و بسیاری از کشورهای عربی این دولت را به رسمیت نشاخته اند و با آن رابطه نیز ندارند. دولت باکو با برقراری رابطه با اسراییل اشغالگر دیگر نمیتواند ژست مخالفت با اشغالگری و ارمنستان بگیرد و در حقیقت یکی از پیامهای سفر مقامات رژیم اشغالگر صهیونیستی به باکو این است که کشورهای دیگر نیز میتوانند دولت جدایی طلب و استقلال جوی قره باغ را نیز به رسمیت بشناسند . »

اما فارغ از مسایل  و مواضعی که در باکو پیرامون  سفرهای  سران و سرکرده های رژیم ضد اسلامی صهیونیستی  جریان دارد ، این نکته بدیهی است که یکی از اهداف مهم رژیم صهیونیستی از گسترش نفوذ خود در ایران شمالی و در کنار مرزهای ایران ، ضربه زدن به ملت ایران است . تداوم روابط باکو با صهیونیسم  و گسترش آن ، حضور پی در پی مقامات صهیونیستی در باکو و انجام اقدامات گسترده اطلاعاتی و جاسوسی علیه ایران ، تهدیدی آشکار علیه منافع و امنیت ایران است . این نکته ای است که مقامات باکو طی سالهای گذشته نشان داده اند که اهمیت آن را به صورت وارونه درک کرده و اتفاقا از همین رهگذر نیز روابط خود را با رژیم صهیونیستی تحکیم میبخشند .  در جریان سفر رییس جمهور رژیم صهیونیستی به باکو با ارسال علامتهای روشنی مانند موضع گیری رییس ستاد کل فرماندهی نیروهای مسلح ، خروج سفیر ایران از باکو در آستانه ورود شیمون پرز و سایر علایم  ایران تلاش کرد دولت باکو را به مسایل بدیهی مانند لزوم حسن همجواری ، لزوم تجدید نظر در حمایت از اشغالگری و توجه به امنیت و منافع و ثبات منطقه متوجه سازد اما سفر پرز و بعد از وی انتشار خبر وزیر خارجه رژیم صهیونیستی به باکو حاکی از آن است که سران دولت باکو که برای تداوم حاکمیت خود بر مردم مظلوم و مسلمان ایران شمالی به حمایتهای امریکا  و اسراییل دل بسته اند از درک این علامتها و پیامهای دیپلماتیک غافل اند . از این روی انتظار میرود  دولت جمهوری اسلامی بایستی برای پیشگیری از نفوذ تهدید و تنش زای اسراییل در کنار مرزهای خود و برای پیشگیری از به خطر افتادن امنیت منطقه بایستی اقدامات جدی تری را به کار بندد . بررسی تاریخ روابط دولت نوپای باکو با رژیم اشغالگر قدس و چگونگی  برخورد دولت ایران با این مساله نشان میدهد که دولت باکو و نیز برخی دولتهای کوچک حاشیه دریای خزر آنگونه در دام سیاستهای  امریکا و رژیم صهیونیستی  فرو رفته اند که منافع ملتهای خود و نیز منافع همسایگان و منطقه را نیز درپای این روابط قربانی میکنند. جنگ  چند روزه گرجستان و روسیه که به بهانه اوستیای جنوبی توسط امریکا و اسراییل  ایجاد شد  و قفقاز جنوبی را در بحران فرو برد ، نشان داد که امریکا و اسراییل نقشه های خطرناکی برای منطقه در سردارند ، نقشه هایی که امنیت و ثبات  و منافع منطقه قفقاز جنوبی و حاشیه خزر را تهدید میکند. برای پیشگیری از این خطرها و حداقل برای تحکیم امنیت  مرزها و منافع ایران در امروز و آینده ، جمهوری اسلامی بایستی   اقدامات جدی برای پیشگیری از نفوذ رژیم صهیونیستی در منطقه و اصلاح سیاستهای اشتباه و دشمنانه دولت باکو و برخی کشورهای  نوپای منطقه انجام دهد ، اقداماتی که از دایره اعمالی مانند اعلام موضع و خروج اعتارض آمیز سفیر از باکو فراتر باشد .

 


اصلان آذراوغلو