آذر نغمه سی


روایتی از ترور ابوالفضل ایلچی بیگ رییس سابق دولت باکو و از سران پان ترکیسم

 

 

هدف علی کریملی از مسموم کردن ابوالفضل الچی بیگ رییس اسبق دولت باکو به دست گرفتن رهبری حزب جبهه خلق ( حزب پان ترکیستی غربگرا ) بوده است

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ِ روزنامه خلق ارگان نهاد ریاست جمهوری باکو متن ادعانامه حری علی اف برادرزاده ابوالفضل علی اف ( الچی بیگ)در متهم کردن علی کریملی رهبر حزب جبهه خلق آ به مسموم کردن الچی بی با هدف رهبری بر این حزب را منتشر کرد.

حری علی اف در بخشی از ادعانامه خود با اشاره به ظنین شدنش به علی کریملی در مسموم نمودن عمویش ابوالفضل الچی بی، آورده است که تشکیل پرونده تحقیق در مورد علت مرگ ابوالفضل الچی بی از سوی دادستانی کل باکو در اکتبر سال 2012 میلادی( مهر ماه سالجاری) و نگرانی و تشویش علی کریملی از این پروسه و اصرار بیش از حدش در متوقف کردن این تحقیقات باعث افزایش سوءظنش به او شده است.

به ادعای حری علی اف، زمانی که الچی بیگ در « کلکی » (واقع در نخجوان )به سر می برد. علی کریملی مبلغ صدهزاردلار را که از سوی ایلچی بیگ به صورت امانت در اختیار وی بوده ، به نفع خود مصادره کرده است.

"علی قسمت بدل اف" نویسنده روزنامه خلق طی مقاله ای با اشاره به ادعاهای حری علی اف علیه علی کریملی، می افزاید:

حتی میر محمود میرعلی اوغلو رهبر حزب کلاسیک جبهه خلق نیز ادعاهای حری علی اف را تایید کرده است. وی در اظهار نظر در این خصوص گفته است: « صندوقی بنام صندوق توسعه دموکراسی در آذربایجان وجود داشت که مبالغ کلانی برای توسعه دموکراسی در این کشور احتصاص داده بود. نمایندگان غربی و آمریکایی این صندوق اعتراف می کردند که این مبالغ در راستای اهداف در نظر گرفته شده به مصرف نمی رسد. به عبارتی، بخش اعظم این پول  به اضافه صدهزار دلار ارسالی از سوی ترکیه به ابوالفضل الچی بی، علیه وی خرج شده است و اسنادی در تایید این ادعا وجود دارد...»

بدال اف در ادامه این مقاله آورده است: 

این اظهارات میرمحمود میرعلی اوغلو یادآور رفتارهای ریاکارانه الدار نمازاف ( تحلیلگر سیاسی در باکو ) است که زمانی خدمتگذار حاکمیت بود و سپس بخاطر خیانتهایش از سمت خود برکنار شد. نمازاف بوقلمون صفت که مدتی در صحنه غایب بود، اکنون در کسوت دموکرات ظاهر شده و ادعای جلوس بر کرسی ریاست جمهوری باکو را دارد و برای نیل به آرزوی خود نه به حرمت و اعتباری که ندارد، بلکه به پول برخی افراد امید بسته است. وی در ریاکاری و خیانت پیشگی کمتر از علی کریملی نیست.

اسناد  و مدارکی وجود دارد که خیانتهای علی کریملی رهبر حزب جبهه خلق به ملت و کشور را ثابت می کند.

روزنامه رسمی نهاد ریاست جمهوری باکو در ادامه اعضای بلند پایه حزب پان ترکیستی و غربگرای جبهه خلق را به جاسوسی برای تشکیلات امنیتی ایران متهم کرده و نوشته است که افرادی مانند علی کریملی و عیسی قنبر در ازای انجام خدمات مشخصی از تشکیلات امنیتی ایران پول گرفته اند.

ادعاهای روزنامه رسمی نهاد ریاست جمهوری باکو درباره جاسوسی سران حزب پان ترکیستی جبهه خلق به ایران در حالی است که اعضای بلندپایه جبهه خلق نیز سران حاکمیت و حتی حیدرعلی اف را به وابستگی به ایران متهم کرده و اظهار می دارند که حیدر علی اف با تشکیلات امنیتی ایران ارتباط داشت و در زمانی که در نخجوان بسر میبرد ، سفرهای مستمری به تبریز و تهران داشت که این سفرها توسط تشکیلات امنیتی جمهوری اسلامی محقق میشد. به گفته سران جبهه خلق ، حیدر علی اف بعداز فروپاشی شوروی و سفر به نخجوان در وضعیتی اسف بار زندگی می کرد که ایرانی ها با برقراری مستمری ماهانه کلان به داد وی رسیدند.

به گفته تحلیلگران مستقل سیاسی در باکو ، با نزدیک شدن به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در باکو ، دولت تلاش می کند با متهم کردن سران مخالف به وابستگی به ایران و تبلیغات منفی علیه آنها، بستر لازم رابرای سرکوب مخالفان مهیا سازد.مصطفی بلبل اف تحلیلگر سیاسی درباره اینکه چرا دولت ، مخالفان غربگرا را به وابستگی به ایران متهم می کند ، گفت : دولت باکو اسلامگرایان و حتی غربگرایان را متهم میکند که وابسته به ایران هستند . علت این کار این است که دولت باکو یک دولت وابسته به غرب است و سیاستهایش درباره ایران و حتی کشورهای دیگر را با توصیه کاخ سفید تنظیم میکند. مثلا دولتب اکو با دولت سوریه هیچ مشکلی ندارد و حتی بشار اسد با دعوت الهام علی اف به باکو نیز سفرکرده بود اما الهام علی اف  با توصیه امریکا ، کمک مالی هنگفتی به تروریستهای مخالف سوریه اختصاص داد. هم اکنون سربازان ارتش باکو در افغانستان تحت فرماندهی امریکایی ها با مسلمانان قفقاز در حال جنگ اند و در جریان اشغال عراق نیز صدها سرباز از سوی دولت باکو به عراق اعزام شدند که تعدادی از آنها نیز کشته شدند.

 بلبل اف افزود: دولت باکو که یک دولت غربگرا است ، نمیتواند  کسی و حزبی را به علت وابستگی به امریکا و غرب تقبیح کند. تبلیغات مثبت در مطبوعات و رسانه های باکو درباره امریکا در جریان است ، اما همواره علیه ایران تبلیغات میشود. طبیعی است که دولت باکوبه علت وابستگی اش به امریکا ، جهت زمینه سازی برای سرکوب مخالفان غربگرای خود ، آنها را به وابستگی به ایران متهم کند.

بلبل اف افزود : بر خلاف داستانهایی که در روزنامه رسمی نهاد ریاست جمهوری باکودر باره مسمومیت ابوالفضل ایلچی بیگ در روستای کلکی نخجوان توسط علی کریملی از سران جبهه خلق درج شده ، اصلا ایلچی بیگ در نخجوان نمرده است. ظاهرا داستان نویسان نهاد ریاست جمهوری باکو به ریاست رامیز مهدی اف ( کمونیست ضد اسلامی دیروز و غربگرای صهیونیست امروز ) فراموش کرده اند که  بعد از سفر مرموز حیدر علی اف از نخجوان به باکو در سال 1993، فردی (ابولفضل ایلچی بیگ ) که تا دیروز رییس جمهور بود به روستای کلکی در نخجوان تبعید شد و همواره تحت نظر و محاصره ماموران امنیتی حیدر علی اف قرار داشت و هر گونه ملاقات با ایلچی بیک نیز توسط ماموران امنیتی هماهنگ می شد. در نهایت ایلچی بیگ با مسمومیت از دنیا نرفت ، بلکه وی با ابتلا به بیماری به ترکیه اعزام شد و در بیمارستان نظامی در آنکارا بستری شد. مطبوعات ترکیه از ابتلای وی به سرطان خبر دادند و سرانجام ایلچی بیگ در ترکیه درگذشت. ماهها بعد از درگذشت ایلچی بیگ ، برخی منابع مرگ وی را مشکوک تلقی کرده و ازهمکاری سرویس امنیتی ترکیه با دستگاه امنیتی باکو در مرگ ایلچی بیگ خبر دادند.این در حالی است که ایلچی بیگ خدمات فراوانی به مثلث ترکیه – مریکا – اسراییل انجام داده بود . اما با پایان یافت تاریخ مصرفش ،به صورت ناگهانی از ریاست جمهوری عزل شده و به روستایی در نخجوان رانده شد و سپس به طور مرموز از صحنه حذف شد.

 

ماجرای سفیر اصلاح طلب با خانم شمسیه در باکو ادامه دارد!

 

سفیرسابق ایران در باکو : خانم بیگلرقیزی 741هزار دلار مرا به صورت غیرقانونی خورده است.

ماجرای جنجالی افشار سلیمانی ملایوسف سفیر دولت خاتمی درباکو با خانم شمسیه بیگلرقیزی همچنان مورد توجه برخی مطبوعات باکو قرار دارد.

ماجرا از آنجا آغاز شد که بعد از پایان ماموریت سفارت افشار سلیمانی در باکو ، خانم شمسیه با مراجعه به دادگاه مدعی شد که وی با سلیمانی ازدواج کرده و صاحب یک فرزند از وی  می باشد .طی سالهای گذشته مطبوعات باکو خبرها و مصاحبه های متعددی درباره این ماجرا منتشر کرده اند.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، برخی  خبرگزاریها و مطبوعات باکو مانند خبرگزاری آپا و روزنامه اکسپرس – که از رسانه های وابسته به دولت باکو هستند – طی خبری تازه از مواجهه افشار سلیمانی و شمسیه بیگلرقیزی با حضور وکیلی به نام ترلان آزایف خبر دادند.

روزنامه اکسپرس که از روزنامه های تحت حمایت وزارت امنیت باکو است و از این طریق نیز به اخبار خاص دسترسی دارد ، از قول ترلان آزایف نوشت : در مواجهه حضوری خانم شمسیه و آقا ی سلیمانی ، سلیمانی نتوانست به سوالها جواب بدهد. در زمان افشار سلیمانی به من و به خانم شمسیه بیلر قیزی فحش می داد. او با سر و صدا راه انداختن می گفت که شما سه نفر آذربایجانی من را منزوی کرده اید. او ادعای ازدواج با شمسیه و اینکه از وی بچه دارد رد می کند. من نیز از بازپرس درخواست کردم در این خصوص کاری بکنند و روبه رو شدن نیمه تمام ماند.

اما افشار سلیمانی در مصاحبه با خبرگزاری آپا ، با رد اظهارات آزایف گفت :این مواجهه انجام شد، ولی اتفاق خاصی رخ نداد. در آنجا بازپرس حضور داشت. مگر ممکن است در حضور بازپرس چنین اتفاقی رخ دهد؟ همه گفته های آنها دروغ  است. من به آنجا به دعوت بازپرس بعنوان ضرر دیده رفته بودم. این شخص به دروغ اسنادی را جعل کرده و ادعا می کند که از من بچه دارد. من همه اسناد را به بازپرس داده ام و امید دارم که در تحقیقات بازپرسی همه اینها روشن خواهد شد.

گفتنی است هر از گاه اخبار متفاوتی درباره شمسیه و افشار سلیمانی در رسانه های باکو منتشر میشود. چندی پیش این مطبوعات از ممنوع الخروج شدن سلیمانی از ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) خبر دادند . از سوی دیگر برخی مطبوعات درباره بازداشت شمسیه بیگلر قیزی در ماه ژوئن سال گذشته بر اساس شکایت افشار سلیمانی خبری منتشر کردند. سلیمانی در شکایت خود به وزارت کشورباکو مدعی شده است که شمسیه بیگلر قیزی 741 هزار دلار وی را از راه غیر قانونی تصرف کرده است


اصلان آذراوغلو