عهدنامه های گلستان و ترکمانچای...

 

عهدنامه های گلستان و ترکمانچای

 در مجلس بررسی می شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس نهم از بررسی عهدنامه های گلستان و ترکمانچای در مجلس خبر داد.

به دنبال افدامات مشترک ضد اسلامی – ایرانی  دولت باکو و رژیم صهیونیستی از جمله نقش پایگاه موساد در باکو در ترور دانشمندان هسته ای ایران ، فعالیتهای گروهکهای تجزیه طلب و منافقین در باکو ، اهانت به مرجعیت شیعه در تجمع هواداران همجنسبازی در مقابل سفارت جمهوری اسلامی در باکو ، قاضی پور نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی ، طی سخنرانی در نماز جمعه ارومیه  گفت : دولت باکو ،  دولت کوچکی است  که همکاری با صهیونیسم و دشمنان اسلام برای موجودیت این دولت خطر آفرین است.

نماینده مردم ارومیه با اعتراض شدید به اقدامات اهانت بار دولت باکو درباره مرجعیت شیعه بخصوص مقام معظم رهبری  گفت: طی سال جاری  طرح بررسی موضوع عهدنامه های گلستان و ترکمانچای را تقدیم مجلس شورای اسلامی خواهد کرد.

شایان ذکر است ، ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) که در سال 1991 با فروپاشی شوروی در همسایگی ایران موجودیت یافت ، بخشی از سرزمینهای قفقازی ایران است که با تحمیل عهدنامه های سیاه گلستان ( 1813 م ) و ترکمانچای ( 1828 م ) توسط روسیه تزاری بر دولت قاجار بعد از حدود سی سال جنگ به اشغال روسیه در آمد . اکثریت مردم این سرزمین شیعه اثنی عشری بوده و پیوندهای مذهبی ، فرهنگی ، دینی و قومی عمیقی با ملت دارند و به همین جهت نیز ، دولت باکو و حامیان خارجی اش با نگرانی از تمایل روز افزون مردم این سرزمین نسبت به وطن اصلی شان ایران ، طرحهای گسترده ای را در زمینه شیعه ستیزی و ایران ستیزی در این منطقه اجرا می کنند که تخریب مساجد ، ممنوعیت حجاب اسلامی ، ممنوعیت عزاداری برای مناسبتهای مذهبی در ملاء عام ، ممنوعیت توزیع رساله های عملیه مراجع شیعه ، تبلیغات مستمر علیه ایران و... از جمله این طرحها می باشد.

گفتنی است از سال 1994 خاندان علی اف ( حیدر علی اف و فرزندش الهام علی اف ) زمام امور دولت باکو را در دست دارند.

 

جوانان باکو :

هنگام پیوستن به ایران فرارسیده است.

نامه ای با امضای گروهی از جوانان جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) به دفتر رزونامه های باکو ارسال شده است. نویسندگان آن ضمن ابراز نگرانی شدید در رابطه با تبلیغات مشترک رژیم صهیونیستی و دولت الهام علی اف علیه شیعیان و مرجعیت شیعه ، جوانان ایران شمالی را به سازماندهی و مقاومت علیه بیگانه گرایان و دشمنان اسلام و وابستگان صهیونیسم که همواره موضع خصمانه علیه اسلام و ایران داشته اند و نیز مجازات توهین کنندگان به دین اسلام و مقدسات فرا خوانده اند.

در این نامه همچنین گفته می شود: «رژیم صهیونیستی  همواره موضع خصمانه علیه مسلمانان و بخصوص ایران داشته و استعمارگران همیشه از دولتهایی مانند دولت الهام علی اف  در راستای تامین منافع صهیونیسم بین الملل استفاده کرده اند. اقوام ساکن در ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) مانند آذری ها ، لزگ ها ، تالشها ، کردها ، آوارها ، ، تاتها و ... بایستی درس اتحاد را از ملت ایران  بگیرند و همانگونه که ملت ایران با سرنگونی حکومت دیکتاتوری شاهنشاهی ، حکومت مستقل ایجاد کرده و در مقابل صهیوینسم بین الملل و امریکا ایستاده اند  ، ما نیز بایستی حکومت وابسته الهام علی اف را به سقوط بکشانیم و حکومتی مستقل و مردمی ایجاد کنیم."

نویسندگان این نامه با تاسف از شکل گیری عهدنامه های سیاه گلستان و ترکمانچای و جدا شدن جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) از ایران ، آورده اند که  : " همانگونه که رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در بیانات بلندشان در سالروز رحلت امام خمینی اشاره کردند ، 17 ولایت قفقاز ( از جمله باکو ، گنجه ، شروان ، نخجوان و...) از خاک ایران جدا شده اند.

مسلمانان قفقاز از لحظه جدایی از ایران تاکنون دچار مصیبتها و رنجهای طاقت فرشا شده اند . در در جریان جنگ دوم جهانی صد ها هزار تن از مسلمانان ایرانی قفقاز ، توسط دولت روسیه به جبهه های جنگ با آلمان اعزام و کشته شدند  ، که متاسفانه هنوز هم دولت وابسته الهام علی اف از جنگ روسیه با آلمان به عنوان " جنگ کبیر میهنی " یاد می کند ، گویا که روسیه وطن مسلمان ایرانی قفقاز و آذربایجانی ها بوده است ! طی سالهای معروف به سالهای خونین 1937 هزاران تن از روشنفکران و علمای دینی و شاعران و نویسندگان به دلیل اعتقادات دینی و ایران گرایی توسط کمونیستها و جلادانی مانند میر جعفر باقر اف و حید رعلی اف که از دستیاران نزدیک استالین بودند قتل عام شدند ...بعد از فروپاشی شوروی هم دچار مصیبتها و رنجهای بزرگی شده ایم که حکومت دیکتاتوری علی اف ها ، تخریب مساجد و ممنوعیت فعالیتهای دینی ، تامین نفت اسراییل و همکاری با صهیونیسم و امریکا در اشغال عراق و افغانستان  و کشته شدن دهها سرباز آذری در عراق و افغانستان از جمله این مصیبتهاست. "

در ادامه این نامه آمده است : " اشاره رهبر بزرگ انقلاب اسلامی در بیاناتشان در سالگرد رحلت امام خمینی به جدایی قفقاز از ایران ، این شعله امید را که روز الحاق ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) به میهن اصلی مان ایران نزدیکتر شده ، فروزانتر کرده است و امیدواریم با همت ملت ایران  بخصوص آذربایجانی  های غیور هر چه زودتر ، شیعیان قفقاز به ایران خود بپیوندند."

 

روابط دولت باکو با  همه همسایه ها سرد است .

اسکندر حمیداف وزیر کشور سابق دولت باکو گفت : دولت باکو تلاش می کند با تبلیغات منفی درباره ایران و نسبت دادن مشکلات خود به این کشور ، ناتوانی و ناکارآمدی خود را از چشم مردم پنهان کند.

اسکندر حمید اف وزیر کشور دولت باکو در دوره ریاست جمهوری ابوالفضل ایلچی بیک   در پاسخ به اظهارات علی حسن اف مدیر شعبه نهاد ریاست جمهوری این کشور که در همایش سازمانهای غیر دولتی در باکو بیان شد ، افزود :  سخنان علی حسن اف مبنی بر اینکه "همه مخالفان دولت الهام علی اف اهل قره باغ هستند "، تلاشی برای نسبت دادن مخالفان دولت به یک منطقه جغرافیایی است. وی سخنان توهین آمیز حسن اف در باره زنان شرکت کننده در تظاهرات اعتراض آمیز جناح مخالف، آن را ناشی از طرز تفکر کمونیستی به جا مانده از زمان اتحاد شوروی خواند.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی از روزنامه گوندم  چاپ باکو، حمید اف اظهارات شدید علی حسن اف در باره مسئله ایران را نیز به منزله تلاش حکومت برای پرده پوشی نواقص خود ارزیابی نمود .

حمید اف افزود : علی حسن اف سال گذشته برای گفتگو به تهران اعزام شد ، اما نتوانست کاری سامان دهد  و به نتیجه ای دست نیافت ، اما مدتی است که همواره اظهارات خام و تندی علیه ایران بر زبان می آورد  .

دیپلماتهایی مانند علی حسن اف که همتایان وی در دولت باکو کم نیستند ، به جای تلاش برای اصلاح و گسترش روابط با کشورهای همسایه ، در مقابل مقامات امریکا و اسراییل تعظیم میکنند و طبیعی است که با وجود این افراد در دولت الهام علی اف ، روابط باکو با همسایگان هر رزو بدتر از دیروز خواهد بود. این افراد فقط در برگزاری رژه همجنسبازان و مسابقه یوروویژن مهارت و توانایی دارند !

شایان ذکر است ، روابط باکو اخیرا با دولت ترکیه هم به سردی گراییده وعلیرغم تلاش مقامات دولت الهام علی اف برای واکنش نشان دادن از سوی ترکیه در حمایت از باکو در مناقشه سیاسی اخیر با ایران ، مقامات ترک با سردی با  الهام علی اف برخورد کرده و حتی اجازه دادند که اسلامگرایان ترک تظاهراتی در مقابل سرکنسولگری باکو در استانبول برگزار کنند ، همان اتفاقی که در تبریز نیز رخ داد.

روابط باکو با گرجستان نیز چندان مناسب نیست و دولت تفلیس به خاطر اینکه قسمتی از خاک گرجستان در نقشه های مندرج در کتابهای درسی دولت باکو جزو قلمرو این دولت محسوب شده ، از دولت باکو ناراحت است.

روابط باکو با ارمنستان نیز به دلیل مناقشه قره باغ ، هنوز به طور گسترده و مطابق شوونات همسایگی شکل نگرفته است .آمارها نشان میدهد که روابط دولت باکو با دولت امریکا و رژیم صهیونیستی به نحوی گسترش یافته ، که مقامات طرفین از آن به عنوان " روابط استراتژیک " یاد می کنند.

گفتنی است دولت باکو ، بخش اعظم نیاز رژیم صهیونیستی به انرژی را تامین میکند و هر گونه تظاهرات علیه رژیم صهیوینستی در ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) ممنوع اعلام شده است.

بازداشت دو جاسوس باکویی در تبریز

  

منابع خبری از ارسال دو یاداشت اعتراض به دولت ایران توسط دولت باکو خبر می دهند. مطبوعات باکو به نقل از سخنگوی امور خارجه دولت باکو اعلام کردند : متن یاداشتها در باره بازداشت دو مرد باکویی به نامهای فرید حسین اف و شهریار حاجی اف در تبریز می باشد.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، سخنگوی امور خارجه دولت

باکو گفت : دولت باکو در این زمینه چندین نامه به ایران ارسال کرده است و همچنین دیدارهایی با مسئولین ارگانهای مربوطه داشته است، ولی تمامی تلاشهای ما هنوز بی نتیجه باقی مانده است.

شایان ذکر است ، مطبوعات و رسانه های دولتی و شبه دولتی باکو در زمینه بازدداشت دو فرد باکویی در تبریز اخبار فراوانی منتشر کرده اند اما هرگز به اتهام این دو فرد و علت دستگیری آنها اشاره ای نکرده اند و به همین دلیل ، تحلیلگران احتمال می دهند ، دو فرد بازداشت شده در تبریز ، از همکاران سرویس جاسوسی دولت باکو یا رژیم صهیونیستی بوده اند.

یاداشت اعتراض دولت باکو در زمینه دستگیری جاسوسان باکویی که در پوشش شرکت در یک محفل ادبی به ایران سفر کرده بودند ، در حالی است که دهها تن از اهالی آذربایجان بخصوص تعدادی از جوانان اردبیل و تبریز و مرزنشینان به دلایل واهی توسط ماموران مرزبانی دولت باکو دستگیر و درشرایط غیر انسانی در زندانهای وحشتناک دولت باکو زندانی هستند.

 

روزنامه لوموند :  دولت باکو ،

 دولت شکنچه و کشتار است.

 

به دنبال تلاشهای دولت باکو در برگزاری مراسم مبتذل " یوروویژن " و میلوینها دلار هزینه در این باره و تخریب ضربتی  ساختمانهای مسکونی باکو برای آماده سازی سالن مسابقه طی ماههای اخیر ، روزنامه های مشهور و شناخته شده در سطح بین الملل ، افشاگریهای زیادی درباره فساد دولت باکو منتشر کرده اند .

روزنامه آزادی«آزادلیق» چاپ باکو در این باره نوشت : پس از مسابقه" یورو ویژن "علی اف با انتقاد در سطح جهان مواجه شد؛ مطبوعات مشهور جهانی به انتشار اسنادی که حکومت باکو را افشا می کند، ادامه می دهند. روزنامه های گاردین،  نیویورک تایمز، اشپیگل، تاگ اشپیگل و فرانکفورتر آلگمن که در آنها از حکومت الهام علی اف به دلیل سرکوب تظاهرات احزاب مخالف از جمله در اثنای برگزاری مسابقه یورو ویژن در مقابل ساختمان شبکه تلویزیون اجتماعی که این مسابقات را پوشش رسانه ای می داد، انتقاد شده است.

روزنامه "لموند" جمهوری آذربایجان را سرزمین شکنجه ها خواند؛ این غول مطبوعات فرانسه بنیاد حیدر علی اف را بانک شخصی خانواده حاکم بر منطقه ای جدا شده از ایران در قفقاز معرفی کرده است.

مطبوعات و رسانه های کشورهای اسلامی از جمله مطبوعات ایران ، ترکیه ، عراق ، پاکستان و... دولت باکو را به دلیل همکاری با غرب علیه اسلام  مورد انتقادهای شدید قرار داده اند.اما آنچه بیش از همه برای مقامات دولت باکو مایه نگرانی است ، تظاهراتهای گسترده در شهر های تبریز و اردبیل بود که در اعتراض به سیاستهای ضد اسلامی دولت باکو برگزار شد.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ،روزنامه پاریتال چاپ باکو نوشت : " دولت باکو فشار بر مردم را به حد زیادی افزایش داده و درگیریها و تنشهای سیاسی با ایران را نیز به سطح بالاتری ارتقا داده است ، همه می دانند که در این زمینه ، دولت باکو برای تامین منافع امریکا و اسراییل تلاش می کند. ما از اینکه سربازانمان سالها به عراق اعزام شدند و عده ای از آنها نیز جان باختند ناراحتیم ، ما از اینکه سربازانمان در افغانستان کشته می شوند ناراحتیم ، دولت باکو ارتش را به نوکر امریکا و اسراییل تبدیل کرده است. افزایش فشارها بر مردم بخصوص دستگیریها ی گسترده اسلامگرایان از یک سو ، و پایمال شدن حیثیت مردم توسط امریکا و اسراییل ، و عدم وجود فضای آزاد برای هر گونه اعتراض ، مردم را به شدت ناراضی کرده است"

این روزنامه افزود : مردم جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) با توجه به سابقه تاریخی خود که ایرانی هستند ، میل شدیدی به ایران دارند و به همین جهت دولت باکو که کاملا تحت تسلط اسراییل و امریکاست تلاش می کند با تبلیغات علیه ایران و پیشگیری از رشد فرهنگ شیعه ، میان ایران و مردم جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) فاصله ایجاد کند. "

 

تلاش مقامات باکو برای تصاحب اموال کمیته امداد

 

مقامات دولت باکو تلاش می کنند ،کمکهای اقتصادی و مالی کمیته امداد خمینی ( شعبه باکو ) را که از ایران ارسال می شود ، بین خود و افراد وابسته و فامیلان خود تقسیم  کنند.کمکهای اقتصادی شامل مواد غذایی ، بهداشتی ، پوشاک و نیز کمکهای نقدی ارسالی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای محرومین و مستضعفین ایران شمالی ( جمهور آذربایجان ) که حدود بیست سال ادامه دارد ، اخیرا مورد توجه شدید مقامات باکو قرار گرفته است و سعی دارند این کمکها را که سابقا توسط کارکنان محلی کمیته امداد بین محرومین و ایتام و فقرا تقسیم میشد ، تصاحب نمایند.

یک منبع آگاه در باکو ، با اشاره به دیدار اخیر مدیر کمیته امداد شعبه باکو با علی حسن اف رییس کمیته دولتی رسیدگی به امور آوارگان و جنگزدگان باکو و از رشوه خواران معروف دولت الهام علی اف  که طی روزهای اخیر اظهارات ضد ایرانی زیادی داشته است ، به خبرنگار واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی گفت :

کمیته امداد طی یکسال گذشته سخت ترین روز های خود را در باکو و تمام شهرهای ایران شمالی گذرانده است به گونه ای که حتی ، اجازه ترخیص داروهای درمانگاه آن نداده اند و ماموران دستگاه الهام علی اف بارها جهت بازجوی به محل اقامت کارکنان کمیته امداد مراجعه کرده اند ،مقامات باکو تعداد از شعبه های آنرا در دیگر شهرستانها تعطیل نموده اند .

دکتر عاکف حمید اف تحلیلگر مسایل سیاسی در باکو درباره فعالیتهای کمیته امداد امام خمینی  گفت : این کمیته هزاران خانواده محروم را در شهرهای گنجه ، نخجوان ، باکو ، گویچای ، شماخی و... تحت پوشش قرار داده است ، و فعالیتهای آن که مطابق با تفکر الهی امام خمینی انجام میگیرد ، یکی از برکات حکومت جمهوری اسلامی است .اما مقامات باکو همواره تلاش د اشته اند تا از کمکهای گسترده مالی و اقتصادی این کمیته به نفع خود بهره برداری کنند.و اکنون نیز تلاش میکنند تا فعالیتهای این کمیته به گونه ای تنظیم شود که از کانال مقامات باکو بگذرد ودر واقع در اختیار گردن کلفتهای دولت باکو قرار گیرد نه در اختیار مستضعفان و محرومان .

حمید اف با اشاره به فشارهای وارده به کمیته امداد جهت تامین منافع مقامات باکو گفت : اگر مقامات باکو برای تصاحب اموال مستضعفین در کمیته امداد تلاش خود را افزایش دهند ، و نگذارند کمیته امداد فعالیت خود را به نفع محرومان ادامه دهد ، بهتر فعالیتهای خود را در ایران شمالی تعطیل کند.چرا که کمیته امدا د حق ندارد اموال مستضعفین و محرومان شیعه را در اختیار گردن کلفتهای دولت بگذارد.

/ 0 نظر / 13 بازدید