استقبال از یک جنایتکار جنگی در باکو !؟

 

·        دکتر عارف محمدزاده

 

 

برای نخستین بار در تاریخ تشکیل کشور نوپای جمهوری آذربایجان (ایران شمالی ) ، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو سفر کرد.

اگر چه سفر وزیر جنگ رژیم " کودک کش " به باکو ، با توجه به مناسبات گسترده ای که دولت باکو  با این رژیم برقرار کرده ، امر غیر منتظره ای به شمار نمیرود ، ولی با توجه به اینکه رژیم باکو تلاش میکرد بخش اعظم روابط خود با این رژیم اشغالگر و کودک کش را پنهان نگه دارد ، این سفر میتواند تامل برانگیز باشد.

از تاریخ پیدایش جمهوری آذربایجان از سال 1991 و طی عمر بیست و ساله دولت باکو ، این نخستین بار است که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی آشکارا و با اعلام در رسانه ها به باکو سفر کرده است. این سفر نگاه تحلیلگران را سیاسی را به خود معطوف کرده است ، بویژه اینکه درست چند روز بعد از آن انجام میگیرد که هواپیمای بدون سرنشین با تجاوز به آسمان ایران ، هدف قرار گرفته و منفجر شده است و منابع نزدیک به رژیم صهیونیستی و نیز برخی منابع ایرانی اعلام کرده اند که این هواپیما از جمهوری آذربایجان پرواز و به خاک ایران تجاوز کرده است.

 

سفر موشه یعالون، وزیر جنگ اسرائیل به باکو پس از آنکه وی به باکو وارد شد، اعلام شد. یعالون طی دو روز اقامت خود در باکو با مقامات بلندپایه باکو از جمله الهام‌ علی‌اف، رییس جمهور، ایلمار محمدیارف، وزیر امور خارجه و ذاکر حسن‌اف، وزیر دفاع دولت باکو دیدار میکند.

وزارت جنگ اسرائیل در بیانیه‌ای اعلام کرد: قرار است طی این سفر روابط میان دولت باکو و اسرائیل تقویت شده و بر سر راهبردهای مسائل منطقه‌ای بحث شود.

یعالون طی سفر خود به باکو قرار است در نمایشگاه بین‌المللی صنایع دفاعی در جمهوری آذربایجان غرفه متعلق به اسرائیل را افتتاح کند. وزارت جنگ اسرائیل در این غرفه همراه با ۱۵ شرکت نظامی اسرائیلی حضور پیدا خواهد کرد. یعالون هنگام ورود به باکو گفت: خوشحال هستم که در نخستین سفر تاریخی یک وزیر جنگ اسرائیل به جمهوری آذربایجان در اینجا حضور دارم.

وی افزود: روابط دو جانبه میان ما ثمربخش است و میان دو طرف روابط راهبردی و تلاش‌های مشترک در حوزه‌های مختلف برقرار است.

یعالون تاکید کرد: نمایشگاه تسلیحات در باکو فرصتی دیگر به منظور آنکه به دنیا قدرت و قابلیت‌های صنایع نظامی اسرائیل را نشان دهیم ایجاد می‌کند.

همچنین وزیر جنگ اسرائیل قرار است با نمایندگان جامعه یهودیان ایران شمالی (جمهوری آذربایجان) نیز دیدار کند.

درباره سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو نکات ذیل گفتنی است :

1-    انجام این سفر به صورت آشکار و اعلام آن در رسانه ها ، بیانگر این واقعیت است که روابط دولت باکو با رژیم صهیونیستی به شدت گسترده شده است. به گونه ای که دولت باکو حساسیتهای خاصی را که درباره ی این روابط داشت تا حد زیادی کنار نهاده است.گفتنی است برخی کشورهای اسلامی که به دلیل ماهیت غربگرایانه یا دیکتاتوری خود مانند مصر ، اردن ، قطر و... با رژیم صهیونیستی رابطه دارند ،ترجیح میدهند روابطشان با رژیم اشغالگر به خاطر حساسیتهای مردمی جهان اسلام و ماهیت اشغالگری و ضدبشری رژیم صهیونیستی تا حد مقدور پنهانی باشد بخصوص در حیطه روابط نظامی وامنیتی .اگر چه دولت باکو نیز از این رویه پیروی میکند اما پذیرفتن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نماد و نشانه ی بزرگ و آشکار روابط نظامی و امنیتی با رژیم صهیونیستی است . و این حاکی از آن است که باکو  و رژیم صهیونیستی در پی آن هستند که این روابط را "عادی" نشان دهند .این مساله برای رژیم صهیونیستی بسیار حایز اهمیت است ، زیرا میتواند به مثابه ی الگویی برای کشورهای دیگر در جهان اسلام – بخصوص کشورهای نوپا مانند ترکمنستان در جوار ایران – مورد استفاده واقع شود.

2-    سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو بعد از جنایتهای گسترده ی این رژیم در غزه و کشتار و زخمی کردن هزاران کودک و زن و ویران کردن گسترده خانه های مسکونی ، حاکی از همراهی کامل دولت باکو با اسراییل و حمایت سیاسی باکو از جنایات رژیم صهیونیستی است.بخصوص اینکه آشکار است وزیر جنگ در انجام این جنایتها و نسل کشی ، مسئولیت مستقیم دارد. به عبارت دیگر ، موشه یعالون در حالی وارد باکو شد که دستهایش تا مرفق به خون کودکان فلسطینی رنگین است و با همین دستهای آغشته به خون با الهام علی اف و دیگر مقامات باکو ابراز صمیمیت میکند.

3-    سفر وزیر جنگ رژیم رژیم صهیونیستی به باکو بعد از غائله ی تجاوز پهباد این رژیم به آسمان ایران و اعلام پرواز این پهباد از خاک ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) و یا حداقل اینکه دولت باکو متهم به همکاری در این اقدام ضد ایرانی است ، به معنای نادیده گرفتن حساسیتهای جمهوری اسلامی بخصوص درباره تمامیت ارضی و امنیت ایران ، عدم توجه به حسن همجواری و احترام به ایران از سوی دولت نوپای باکو است.

4-    روابط گسترده ی دولت باکو با رژیم اشغالگر قدس در ابعاد مختلف اقتصادی ، نظامی ، امنیتی و فرهنگی و بخصوص تامین نفت مورد نیاز این رژیم از سوی باکو و سفر وزیر جنگ اسراییل به باکو ، بار دیگر این واقعیت را به اثبات رساند که تبلیغات دروغین دولت باکو درباره ی تقبیح اشغالگری در ارتباط با ارمنستان ،فاقد ارزش و اهمیت است.اگر دولت باکو حقیقتا خواستار توجه کشورهای همسایه مانند ایران و ترکیه در روابط با ارمنستان به مناقشه ی قره باغ است ،چگونه با دولتهای اشغالگر و تجاوزگر مانند اسراییل و امریکا ، از گسترده ترین روابط برخوردار است؟

5-    از هر زاویه که نگاه شود ، پذیرش وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در باکو یک حرکت ضد ایرانی است.

6-    سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در این موقعیت (و سفرهای مکرر و متقابل مقامات باکو و تل آویو ) به باکو ، بار دیگر نشان داد که لفاظی های مکرر  و منافقانه ی مقامات باکو  بخصوص شخص الهام علی اف درباره روابط با ایران حتی ارزش تبلیغاتی هم ندارد و صرفا برای تکرار توسط برخی عناصر ساده لوح دیپلماسی و سیاسی کاربرد دارد ؛ بویژه اینکه چند روز پیش از سفر وزیر جنگ رژیم صهیونیستی به باکو ، یک همایش ضد ایرانی با سرکردگی یکی از عناصر نزدیک به مقامات باکو و عضو پارلمان این دولت و دستیاری عده ای از کارمندان مراکز دولتی باکو در این شهر برگزار شد که محور اصلی این همایش ، مخدوش ساختن تمامیت ارضی ایران بود.

7-    جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) درباره روابط "استراتژیک با اسراییل (عبارت "روابط استراتژیک" درباره روابط با رژیم صهیونیستی ، مقامات باکو و از جمله الهام علی اف بکار برده اند ) برای جمهوری اسلامی مشبه با هیچ کشور دیگری نیست. این جمهوری نوپا ، علاوه بر اینکه بخشی جدا شده از ایران است ،مرز طولانی آبی – خاکی با کشورمان دارد ، اگر چه جمعیت آن چند میلیون نفر بیشتر نیست ، ولی اکثریت مطلق آنها شیعه هستند و روابط متقابل مردمی بین دو کشور برقرار است.علیرغم اینکه دولت این کشور ، دولت نوپایی است ولی برای پیگیری ایده های تجزیه طلبانه ی دوره ی شوروی درباره آذربایجان ایران ، با امریکا و اسراییل همکاری دارد.با این وضعیت ، هر گونه روابط این دولت با رژیم صهیونیستی برای امنیت امروز و آینده ی ملت ایران و صلح و ثبات منطقه قفقاز به شدت نگران کننده است. اکنون سوال این است : عدم برخورد فعال و تاثیر گذار دولت جمهوری اسلامی برای مقابله با نفوذ و حضور گسترده اقتصادی و نظامی اسراییل در جمهوری آذربایجان چیست ؟  مسامحه و بیتوجهی ؟ عادت و از دست دادن حساسیتهای لازم نسبت به این موضوع مهم ؟ یا هر چیز دیگر . وزارت خارجه ایران – از دولتهای قبل تاکنون – نشان داده است که بنا به دلایل متعدد فاقد انگیزه ی تصمیم سازی و تاثیر گذاری برای مقابله با نفوذ رژیم صهیونیستی در جمهوری آذربایجان – که به حق باید آن را پاره ای از پیکر ایران نامید – است. تصمیم گیران جامع امنیتی – نظامی (شورای عالی امنیت ملی ) این باره چه تدبیری دارند ؟ این همان نقطه ای است که حایز اهمیت بسیار است.

8-    دولت باکو طی سالهای گذشته به روشنی دیده است که روابط با رژیم صهیونیستی ، هزینه ای از سوی ایران بر وی تحمیل نکرده است . به عبارت دیگر ، این روابط که برای امنیت امروز و آینده ی ایران و قفقاز خطرناک است ، هیچونه تبعات مناسب را برای دولت باکو در پی نداشته است و با توجه به این مساله ، دولت باکو شیب روابط خود با رژیم صهیونیستی را تنظیم و تندتر کرده است. زمینه های متعدد برای برای گشایش سفارت دولت باکو در سرزمینهای اشغالی نیز از سالهای قبل در حال تدارک است.(نمونه ای روشن از تبعات خطرناک روابط باکو – تل آویو ؛ استخدام مزدور برای ترور دانشمند هسته ای ایران شهید علیمحمدی در باکو بود و...)

/ 0 نظر / 39 بازدید