بازگشت ولایتهای قفقازی بدون ریختن یک قطره خون-وعده نامزد ریاست جمهوری

طی روزهای گذشته مطبوعات و رسانه های باکو با انتشار واکنش های عجولانه مقامات رژیم باکو ، آشفتگی آنها را از انتشار موضع یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری در ایران نشان دادند.

از زمان انعقاد عهدنامه های تحمیلی  گلستان و ترکمانچای به دولت ایران که موجب جدایی اجباری 17 ولایت قفقازی ایران شده ، ملت ایران و بخصوص نخبگان  همواره از این جدایی متاثر و متاسف بوده اند ، و شاعران و نویسندگان زیادی درباره اندوه جدایی ولایتهای قفقازی ایران و امید به الحاق دوباره این سرزمین به ایران آثار زیادی خلق کرده اند که در این میان میتوان از بزرگانی مانند ملک الشعرای بهار ، استاد شهریار ( شاعر ملی ایران ) و از شاعران معاصر آذری ایران مانند استادمحمدعابد تبریزی ، استاد یحیی شیدا ، استاد جلال محمدی ، روانشاد استادشبخیز  و... نام برد.

بعد از وقوع انقلاب اسلامی ، و گسترش موج بیداری اسلامی به میان مسلمانان قفقاز ، توجه ملت ایران و بویژه آذری های ایران برای الحاق دوباره سرزمینهای اشغال شده و ولایتهای تاریخی مانند باکو ، گنجه ، نخجوان  و... افزایش یافت . بعد از انقلاب اسلامی در تبریز برای نخستین بار حجه الاسلام والمسلمین هاشمزاده هریسی در تبلیغات برای انتخابات مجلس ، یکی از اهداف خود را بازگرداندن ولایتهای قفقازی اعلام کرد . این حرکت وی با استقبال گسترده مردم تبریز روبرو شد و هاشمزاده هریسی با رای بالایی از سوی مردم به مجلس شورای اسلامی رفت تا اهدافی را که اعلام کرده بود  ، پیگیری کند . اخیرا نیز قاضی زاده نماینده ارومیه در مجلس اعلام کرد که برای طرح موضوع عهدنامه های سیاه گلستان و ترکمانچای در مجلس اقدام خواهد شد.

با اعلام پیگیری موضوع الحاق  دوباره سرزمینهای قفقازی و اشغال شده ایران در جریان جنگهای روس – ایران به وطن اصلی ، مقامات دولت نوپا و ضداسلامی باکو به شدت آشفته شده اند.

 

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی ، مطبوعات وخبرگزاریهای دولتی باکو اخبار و مطالب گسترده ای درباره موضع گیری یک روحانی ایرانی منتشر کرده اند . به گزارش مطبوعات و رسانه های باکو آیت ا... سیدمحمدباقر خرازی دبیر کل تشکل حزب الله ایران اعلام کرده است که در صورت پیروزی در انتخابات ، سرزمینهای جدا شده از ایران مانند ایالتهای قفقازی را بدون خونریزی به کشور بازخواهدگرداند.

خبرگزاری های وابسته به دولت باکو مانند آپا و ترند  واکنشهای مقامات باکو را در این با ره منعکس کردند. آپا از واکنش ائلمان عبدالله یف خبر داد . عبدالله یف سخنگوی وزارت خارجه باکو  در کنفرانس خبری خود در پاسخ به خبرنگاران پیرامون این موضوع گفت : وزارت امور خارجه باکو ادعای ارضی عنوان شده از سوی سید محمد باقری خرازی نامزد رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری ایران را ادعایی وحشتناک می داند واین اظهارات بی پایه به نظر میرسد.

از سوی دیگر معاون حزب حاکم باکو ( حزب آذربایجان نوین / یئنی آذربایجان ) نیز به پیشنهاد سید محمدباقری خرازی درباره پیوستن دوباره ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان )به ایران واکنش نشان داد.

علی احمداف معاون حزب حاکم بر ایران شمالی در حالی که اظهاراتش نشان میداد به شدت افسرده و عصبانی است ، گفت : ادعاهای ارضی این آیت الله علیه کشورهای همسایه ایران از جمله جمهوری آذربایجان، در شرایط فعلی کشور وی، حاکی است که وی فاقد تفکری آزاد است.

احمداف با بیان اینکه اینگونه اظهارات برازنده سیاستمداری آزاداندیشی نیست، افزود: مطرح شدن ایده تغییر نقشه سیاسی منطقه توسط فردی را که خود را نامزد واقعی برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری ایران می داند، اقدامی جدی نمیتواند باشد.

روز نامه « اولایلار » ( حوادث ) که معروف است توسط سفارت رژیم صهیونیستی در باکو تامین مالی میشود ، اظهارات برخی از افراد سیاسی را در این باره منعکس کرده است . زلیمخان محمداف کارشناس سیاسی گفته است : «بیان چنین اظهارات از سوی افراد رسمی  ، تهدیدی علیه موازین دیپلماتیک و حقوق بین المللی است. اما بیان این اظهارات توسط یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری در ایران ، حاکی از ان است که ملت ایران نیز به این ایده توجه دارد» وی اشاره نکرده است که چگونه بیان اظهارات مشابه توسط مقامات و افراد حکومتی باکو علیه ایران ، با موازین دیپلماتیک و بین المللی سازگار است ؟

دکتر عاکف حمیداف ، تحلیلگر مستقل در باکو که به دلیل انتشار تحلیلهای واقع نگرانه مورد تعقیب دولت باکو است ، طی مطلبی با عنوان « آیا ما دوباره به وطن نیاکان خودمان ایران خواهیم پیوست ؟ » در نشریه « اسلام سسی / صدای اسلام » نوشت : اینکه یک نامزد احتمالی در ایران از الحاق مجدد قفقاز جنوبی  به ایران سخن می گوید ، نشان میدهد که در میان ملت ایران ، مساله عهدنامه های گلستان و ترکمانچای و جدایی قفقاز و شیعیان آذری از ایران با گذشت قریب دویست سال هنوز فراموش نشده است. معمولا کاندیداهای ریاست جمهوری شعارها و ایده هایی را مطرح می کنند که با مذاق ملت موافق باشد تا بتوانند آرا را به سوی خود جلب کنند. از این گذشته ، من تصور می کنم که این نامزد احتمالی ریاست جمهوری ، در واقع واکنشی به اقدامات مستمر دولت خام باکو علیه ایران نشان  داده است. وقتی الهام علی اف که 18 سال دوره حاکمیت خود و پدرش نتوانسته اند یک سانتی متر از اراضی را از ارمنستان بازپس گیرند ، خود را رییس جمهور تمام آذری های جهان معرفی  می کند و دشمنان تمامیت ارضی ایران تحت حمایت سازمان امنیت  الهام علی اف، هر روز در باکو نشستی علیه ایران برپا می کنند ، از اینکه یک نامزد احتمالی ریاست جمهوری در ایران ایده بطلان عهدنامه های سیاه گلستان و ترکمانچای را مطرح کند ، نباید تعجب کرد .

دکتر حمیداف افزود : دولت باکو از ترس گرایش دوباره مردم برای پیوستن به ایران ، تلاش میکند واقعیتهای تاریخی مانند جدا شدن جمهوری آذربایجان یا ارمنستان را از ایران کتمان کند و از سوی دیگر با حمایت امریکا و اسراییل برای ایجاد تفرقه قومی در آذربایجان ایران می کوشد تا با ایجاد منازعه و برادر کشی قومی در ایران ، هم خواست امریکا و اسراییل را برآورده سازد و هم گرایش شیعیان قفقاز را به ایران کاهش دهد.

دکتر حمیداف با اشاره به اقدامات اخیر دولت باکو در مرزها علیه آذری های ایران و کشته شدن عده ای از مرزنشینان اردبیلی توسط  ماموران مرزی دولت باکو ، تعطیلی بازارچه های مرزی  و ایجاد موانع برای ورود آذری های قفقاز به ایران توسط دولت باکو نوشت : این اقدامات به روشنی نشان میدهد که دولت باکو از ارتباط میان آذری های قفقاز و آذری های ایران به شدت می هراسد و این ارتباطات را عاملی برای افزایش گرایش مردم به ایران ارزیابی میکند ، این در حالی است که ایران رژیم ویزا را لغو کرده و در واقع بزرگراهی برای ورود آذری های قفقاز به ایران ایجاد کرده است.

 

انتشار واکنشها درباره الحاق مجدد این منطقه به وطن اصلی یعنی ایران در مطبوعات و رسانه های باکو همچنان ادامه دارد، این در حالی است که اغلب مطبوعات و رسانه های مخالف دولت باکو در داخل این کشور ، تنها به انتشار اصل موضع گیری آقای باقری خرازی اکتفا کرده و گویی نوعی موافقت خود را با این طرح اعلام کرده اند.

 

واکنشهای عجولانه و دست و پاچگی سران دولت نوپای باکو از شعار انتخاباتی یک نامزد احتمالی انتخابات ریاست جمهوری که هیچ  مسولیت دولتی هم ندارد ، در حالی است که دولت باکو با حمایتهای برخی کشورهای بیگانه به طور عملی ، ضد تمامیت ارضی جمهوری اسلامی ایران تلاش می کند. تلاشهای دولت کوچک باکو علیه تمامیت ارضی ایران حتی در کتابهای درسی این دولت نیز منعکس است. دولت باکو که در فلمروی تحت حاکمیت آن 4 میلیون نفرآذری به اضافه 3 میلیون نفرتالش و لزگ و وآوار و کرد وروس وارمنی و... زندگی می کنند و بر اقلیتی 4 میلیون نفری از شیعیان آذری با دیکتاتوری و رویکرد ضد شیعی حکومت می کند ، خود را حاکم تمام آذربایجانی های جهان معرفی میکند!

انتشار اطلس جعلی وترسیم بخشی از خاک ایران در این نقشه به عنوان اراضی تاریخی دولت 20 ساله باکو توسط آکادمی دولتی به اصطلاح علوم در باکو ، برگزاری همایشهای و نشستهای متناوب عناصر و گروهکهای تجزیه طلب ضد ایرانی در باکو ، برگزاری همایشهای موسوم به کنگره آذری های جهان توسط دولت باکو با رویکرد مداخله گرانه و ضد تمامیت ارضی ایران توسط الهام علی اف ، تلاش نمایندگی های سیاسی دولت باکو در کشورهای مختلف برای حمایت از عناصر تجزیه طلب ضد ایرانی ، تبلیغات ضد ایرانی مداوم در کتابهای درسی و رسانه های دولتی و شبه دولتی ، همکاری در ترور دانشمندان هسته ای ایران با رژیم صهیونیستی  و ...  تنها گوشه ای از اقدامات دولت وابسته باکو علیه ملت ایران و تمامیت ارضی جمهوری اسلامی است که متاسفانه تاکنون با پاسخ قاطع و مناسبی از سوی دولت ایران روبرو نشده است

/ 0 نظر / 19 بازدید