تجلیل از شهردار تبریز و ...

تلاش شهردار تبریز برای ترویج زیرنا و بالابان

 و برگزاری همایش مطربان با پول مردم

 

شهردار تبریز، دهها میلیون تومان از پول مردم تبریز را در برگزاری یک مراسم موسیقی هزینه کرد.

در حالی که صدها هزار تن از اهالی تبریز در حاشیه شهر (مناطق کوهپایه ای) زندگی می کنند و هزاران تن در دامنه کوه عون بن علی و در جوار بزرگراه و در خانه های کبریتی روزگار می گذرانند، شهردار تبریز هزینه های چشمگیری را به برگزاری مراسمهای مختلف موسیقی و گردهمایی نوازندگان و متخصصان زیرنا و بالابان! اختصاص می دهد.

بعد از برپایی مراسمهای موسیقی مانند جشنواره موسیقی مقامی و اولین جشنواره عاشقلار که سال گذشته در آستانه ماه مبارک رمضان انجام شد، دومین "جشنواره عاشقلار"  طی روزهای گذشته در فرهنگسرای الغدیر تبریز توسط شهرداری برگزار شد.

به گزارش سایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز، سالن اصلی فرهنگسرای "الغدیر" به نام "عاشقلار" نام گذاری شد!

برگزاری جشنواره موسیقی توسط شهرداری تبریز در آستانه ماه مبارک سال گذشته نیز، اعتراضاتی در پی داشت. از جمله حجت السلام و المسلمین برگی -خطیب معروف تبریز – طی سخنانی در مسجد مقبره در مباه مبارک رمضان و در حضور صدها تن از نمازگراران در تاریخ 7 مرداد 1391گفت: 15 روز مانده به ماه مبارک رمضان در تبریز مراسم " عاشقلار دییشمه سی " برگزار میشود ، پولهایی که در این باره از بیت المال خرج میشود ، چه اثری در فضای معنوی دارد ؟بهانه هم دارند که شب نیمه شعبان است ، آیا امام زمان علیه السلام به این امور راضی است ؟ در شهرهای بزرگ مثل تهران ، ادارات و  تلویزیون ، در آستانه ماه مبارک رمضان فضای معنوی را اندک اندک آماده می کنند ، اما در تبریز جشنواره موسیقی برگزار میشود و صدا وسیما هم بازار موسیقی اش گرم است . "

 گفتنی است ،یکی از داوران دومین جشنواره عاشقلار که اوایل انقلاب ، با ساز و آواز در راستای تبلیغ  مرام و مقصد برخی گروه های وابسته به بیگانه (مانند قدایی خلق) فعالیت می کرد، طی مصاحبه ای که از طریق یک خبرگزاری وابسته به جهاد دانشگاهی نشر یافت، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان را مورد انتقاد قرار داد و گفت: این اداره هیچ اهمیتی به موسیقی نمی دهد!

شایان ذکر است موسیقی عاشقی از دیرباز در مناطق روستایی و عشایری بخصوص در برخی مناطق قره داغ شیوع دارد و اغلب در آیین های عروسی روستاییان و عشایر مورد استفاده قرار می گیرد و در زندگی شهری و بین شهرنشینان جایگاهی نداشته است.

شایان ذکر است صدا و سیمای مرکز آذربایجان شرقی نیز در تبلیغ انعکاس مراسم موسیقی شهرداری فعال بوده است. از جمله علاوه بر انعکاس خبری در تاریخ 30/5/92 در برنامه "یای گئجه لری" نیز سخنان دو تن از دست اندرکاران مراسم موسیقی از تلویزیون تبریز پخش شد که یکی از آنها اظهار داست "عاشق موسیقی سی انکشاف تاپا ..." و دیگری نیز گفت "کانسرت لر قویولا و..." که هر دو به لهجه باکویی سخن می گفتند!

شایان ذکر است شهر تبریز ، به شهر شهیدان محراب و شهر سرداران شهید عاشورایی شهرت دارد.

 

تجلیل زیرنا بالابانچیلار از علیرضا نوین ...

 

 به دنبال برگزاری جشنواره زیرنا و بالابان که با دست اندرکاری افرادی مانند سیدرضا علوی ( مدیرعامل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ) - خسرو سرتیپی (از عناصر مرتبط با پان ترکیسم و دلال حضور گروههای مطرب باکو در تبریز ) - حسن اسکندری (معروف به عاشق حسن از طرفداران گروههای کمونیستی در اوایل انقلاب ) و...برگزار شد  . همین افراد مراسمی با عنوان " تجلیل هنرمندان از خدمات فرهنگی - هنری شهردار تبریز ! " برگزار کردند.این در حالی است که قاطبه هنرمندان تبریز از برگزاری چنین مراسمی بیخبر بوده اند.

گفته میشود این مراسم نیز توسط سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز برگزار شده است.

شایان ذکر است در دوره شهرداری علیرضا نوین نه تنها برخی طرحهای محرومیت زدایی شهرداری تبریز متوقف شد.برخی طرحها که در دوره شهرداری فتح اللهی اجرا شده بود تخریب گردید که از جمله میتوان به پارک انقلاب در ورودی شهرک ارم اشاره کرد که اخیرا شهرداری در حال ساخت بازارچه در همین محل است. برخی مناطق درختکاری شده نیز توسط شهرداری در دوره شهرداری علیرضا نوین تخریب گردید. به عنوان مثال ساختمان شهردرای منطقه ده در منطقه ای که پیش از انقلاب جنگل کاری شده با تخریب جنگل بنا گردید. برخی باغات درون شهر نیز تخریب شد اخیرا در چای کنار (فارابی ) ایستگاه پمپ بنزین در باغ قدیمی در حال ساخت است. باغات دیگری نیز در حال خشک شدن و تبدیل به ساختمان هستند که با مجوز شهردرای ساخته میشوند.

در دوره شهرداری علیرضا نوین سازمان فرهنگی هنری شهردرای تبریز به پاتوق یک گروه سیاسی تبدیل شد و همواره مسولان آن وابسته به یک تفکر خاص بوده اند که به جای خدمات فرهنگی - هنری همواره در حال برگزاری جشنواره های تابستانی و زمستانی و مسابقه رنگ کردن تخم مرغ  و برگزاری همایش بالابانچیلار بوده است.

 

شهردار تبریز و مطبوعات محلی و خبرنگاران

شهرداری تبریز با رویکرد خاصی در تلاش بوده تا همواره مانع از انتشار نقد عملکرد خود در مطبوعات و رسانه ها شود.

شبکه استانی صدا و سیمای آذر بایجانشرقی با تولید برنامه های مشترک همواره در خدمت شهردرای بوده است و علت ان نیز درآمد گسترده ای است که صدا و سیما و مسولان شرکت آگهی آن از این طریق به جیب میزنند.

شهرداری یکی از منابع عمده آگهی برای مطبوعات محلی است . طبق روال رایج شهرداری تبریز نشریاتی که منتقد عملکرد شهردرای تبریز باشند از آگهی محروم میشوند برخی مطبوعات و خبرنگاران محلی نیز از طریق شهرداری معاش خود را تامین میکنند که از جمله این مطبوعات میتوان به " آذرپیام " اشاره کرد...

شکایت از مطبوعات متقد و کشاندن انها به دادگاه نیز از جمله روشهای فرهنگی و هنری شهرداری تبریز بوده است!...

/ 0 نظر / 40 بازدید