سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و حرکتهای قومگرایانه و خرمدینی

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز که بودجه آن چون دیگر ادارات شهرداری به صورت مستقیم از جیب مردم تبریز تامین میشود ، به دنبال فعالیتهای خاصی است  که با فرهنگ  مردم تبریز و چشم انداز شهر اسلامی منافات دارد.

تلاش برای ترویج نوع خاصی از موسیقی  یکی از خطوط فعالیت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز است  که با بهانه های مختلف مانند نیمه شعبان و دهه فجر توسط برخی عناصر مانند اقای خسرو سرتیپی  شکل می یابد. خسرو سرتیپی در دوره اصلاحات فعالیت گسترده ای در دلالی اجرای کنسرتهای فعالان موسیقی باکو در تبریز داشت و کنسرتهای متعددی با دلالی وی  و به بهانه مناسبتهای مذهبی توسط گروههای باکویی درتبریز اجرا می شد . انتقال فضای فرهنگ  موسیقی باکو به شهر فرهنگی – مذهبی تبریز از جمله  اثرات این کنسرتها بود که با همکاری افرادی مانند خسرو سرتیپی و برخی افراد دیگر با اخذ مجوز از ارشاد ! انجام می شد.برگزاری این کنسرتها تا جایی پیش رفت که حضرت آیت ا... شبستری در خطبه های نماز جمعه به این موضوع اعتراض  کرد و موضع گیری ایشان در برخی مطبوعات محلی نیز منعکس شد.

در آستانه نیمه شعبان امسال (1391 ) سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ، مراسم « عاشقلارین دئییشمه سی » را با راهنمایی خسرو سرتیپی اجرا کرد !؟ برگزاری این مراسم موجب اعتراض برخی از روحانیون نیز شد از جمله حجه الاسلام برگی خطیب معروف تبریز در سخنرانی خود در ماه مبارک رمضان در مسجد مقبره به برپایی این مراسم که به بهانه نیمه شعبان صورت  گرفته بود اعتراض کرد و گفت : آیا امام زمان علیه السلام از اینگونه اقدامات راضی است ؟

برگزاری مراسمهای جهت داربا دستیاری افراد مرتبط با خارج از کشور در قالب موسیقی  یا غیره ، با چه هدفی صورت  میگیرد ؟

اینگونه اقدامات شهرداری به موضوع موسیقی محدود نمی شود ، برپایی مراسم  بزرگداشت برای یک شاعر کمونیست ( بولود قره چورلو ) در فرهنگسرای الغدیر توسط چه کسانی برنامه ریزی شد و به اجرا درآمد ؟ بولود قره چورلو که اخیرا دیوان وی ( با عنوان قارداش آندی ) منتشر شده از شاعران کمونیست و مجذوب شوروی سابق بود که در همین دیوان وی نیز اشعار ضد اسلامی  و حتی ضد ایرانی اش گنجانده شده است . برگزاری بزرگداشت برای چنین فردی ، آیا وظیفه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ( شهر شهیدان محراب ) انجام اینگونه اقدامات ضد انقلابی است ؟

برگزاری مراسم موسیقی دیگر ( جشنواره سراسری مقامی فجر آذربایجان )  برای نیل به کدامین هدف انجام میگیرد ؟

مراسم جایزه ادبی تبریز ، نیز به مراسم خاصی تبدیل شده است . در اولین مراسم ، کتاب مرحوم امیرخیزی درباره ستارخان و قیام آذربایجان که نیم قرن از چاپ و انتشار آن می گذرد و در این مدت بارها منتشر شده به عنوان کتاب سال انتخاب شد  و مجری برنامه در مراسم ، از اقای امیرخیزی دعوت کردکه جهت اخذ هدیه به صحنه بیاید و بعد از اندکی اعلام کرد که ظاهرا آقای امیرخیزی در سالن نیستند !!! در حالی که مرحوم امیرخیزی سالها پیش درگذشته است ...

در دومین مراسم جایزه ادبی ، کتاب شعر مسول اسبق سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز و دوست نزدیک مسول کنونی سازمان به عنوان کتاب برتر انتخاب شد ! یک کتاب لغت ترکی که سرشار از اشتباهات است و مورد تایید هیچ مرجع علمی در کشور قرار نگرفته به همین سنخ به عنوان برگزیده انتخاب شد !

فعالیتهای سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز ابعاد خاص دیگری نیز دارد . از جمله این ابعاد حضور فردی ساکن تهران به عنوان سخنران در مراسمهای  فرهنگی است.این فرد که به همکاری با گروه تروریستی فرقان در اوایل انقلاب ، اعتیاد و... شهرت دارد ، و فعالیتهای وی نیز سنخیتی با مراسم تعزیه داری سید الشهدا علیه السلام و یا مراسم تجلیل از شاعران مذهبی ندارد ، اخیرا توسط  سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز به مراسم تجلیل از شاعران مذهبی درگذشته  به عنوان سخنران دعوت شد و در این مراسم با کمال وقاحت و بیشرمی ، فردی مانند بابک خرمدینی  رابه عنوان منتقم خون سیدالشهدا علیه السلام معرفی کرد. جالب اینکه در این مراسم ، از سویی سخنران وقیح و دروغپرداز مورد عنایت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تبریز از اینگونه دروغها می بافت و مجری برنامه یعنی داود هوشنگ روشنک هم مدام با تعبیرات غلو آمیز مانند استاد و غیره ازاین دروغپرداز وقیح  تجلیل میکرد ! سخنان سخنران دعوت شده سازمان فرهنگی هنری شهرداری  تبریز در مراسم به اصطلاح تجلیل از شاعران مذهبی  چنان تلخ و دروغ بود که مورد اعتراض برخی  روزنامه نگاران متعهد  تبریز قرار گرفت و مطالبی در این باره انتشار یافت ،

فرشید باغشمال روزنامه نگار تبریزی طی مطلبی دراین باره نوشت : در جمعی که به بهانه تجلیل از شاعران آیینی سرا ویادکرد اربعین حسینی ترتیب داده شده بود ، برای  نخستین بار مطالبی عنوان شدکه مضمونی جز تحریف در بر نداشت ... امری که متاسفانه سکوت و همراهی مسولان فرهنگی حاضر در مراسم را نیز در پی داشت و بر تئوری منحط ارایه شده صحه گذاشت...(نشریه آذرپیام مورخ 30 دی 1391)

فردی که بابک خرمدینی رابه عنوان منتقم خون حسین ( علیه السلام ) . معجز شبستری را با آن شعرهایی  که در تمسخر عزاداری سروده ، به عنوان شاعر اهل بیت ( ع) معرفی کرد ، جابجا از شهردار تبریز ( علیرضا نوین ) تعریف میکرد !

به راستی شورای« اسلامی » شهر ، شورای فرهنگ عمومی ، استانداری  و ...این فعالیتها را ناظر نیستند ؟ چه کسی باید پاسخگو باشد ؟

/ 0 نظر / 15 بازدید