تجمع مردم تبریز در اعتراض به سیاستهای ضد اسلامی دولت باکو

به دنبال تشدید اقدامات ضد اسلامی دولت باکو از جمله تخریب مساجد ، دستگیری گسترده روحانیون و فعالان اسلامی و تلاش برای برگزاری همایش رقاصان و مطربان و همجنس بازان اروپا در باکو ، مردم تبریز در مقابل کنسولگری رژیم باکو تجمع خواهند کرد.

به گزارش واحد خبر حرکت آزادیبخش ایران شمالی  ،به دنبال واکنش های روشنگرانه مراجع عظام تقلید از جمله حضرات آیات مکارم شیرازی ، سبحانی تبریزی ، نوری همدانی  و صافی گلپایگانی  به دولت باکو ، امام جمعه تبریز نیز که همواره نسبت به تحرکات ضد اسلامی دولت باکو واکنش نشان داده اند ، در خطبه های نماز جمعه گذشته گفت :

مردم تبریز در محکومیت حرکات ضداسلامی دولت باکو مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان( ایران شمالی ) در این شهر تجمع اعتراض‌آمیز برگزار می‌کنند.

آیت‌الله محسن مجتهد شبستری در خطبه‌های نماز جمعه در مصلای شهرتبریز اظهار کرد: مردم تبریز در اعتراض به حرکت‌های ضداسلامی دولت باکو روز سه‌شنبه تجمعی اعتراض‌آمیز در مقابل کنسولگری جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) د ر تبریز برگزار خواهد کرد و اگر این امر مفید فایده واقع نشد ، جمعه آینده پس از نماز جمعه راهپیمایی برگزار خواهیم کرد تا این حرکت‌های ضد اسلامی در جمهوری آذربایجان (ایران شمالی ) پایان یابد.

شایان ذکر است مردم قهرمان آذربایجان بخصوص مردم تبریز ، همواره نسبت به مسایل سرزمینهای قفقازی جدا شده از ایران ، حساس بوده و تاکنون در موارد متعددی از جمله در محکومیت انتشار مقالات اهانت آمیز به ساحت پیامبر اعظم ( ص ) در باکو ، و اعتراض ممنوعیت حجاب و تخریب مساجد و دستگیری فعالان اسلامی توسط دولت باکو و گسترش روابط این دولت با رژیم صهیونیستی ، راهپیمایی های اعتراض آمیز برپا داشته و یا در مقابل کنسولگری باکو در تبریز تجمع کرده اند.

در حالی که سرکوب شیعیان توسط دولتهای بحرین و باکو ادامه دارد ، مردم ایران و بویژه اهالی تبریز با روشنگریهای علمای اعلام بخصوص حضرت آیت ا... شبستری ، همدردی خود را با شیعیان و تاثر و تاسف خود را از سرکوب و کشتار شیعیان توسط دولتهای دست نشانده امریکا ابراز می دارند ، در نماز جمعه تبریز

حضرت آیت ا... شبستری  بعد از روشنگری درباره اقدامات ضد اسلامی رژیم بر ایران شمالی ( جمهوری آذربایجان ) به  انقلاب بحرین اشاره کرد و افزود: انقلاب بحرین وارد دور جدید خود شده است که مردم این کشور در روز جهانی کارگر در اعتراض به اخراج کارگران معترض به سیاست‌های دولت آل‌خلفیه به خیابان‌ها آمده و خواستار بازگشت این عده به محل کارشان بودند که درگیری‌های خونین در این تظاهرات به وقوع پیوست و خون‌های زیادی را به زمین ریخت.

امام جمعه تبریز گفت: درگیری‌های خونین و ادامه انقلاب منجر به آن شده که دیده‌بان حقوق بشر برای بررسی آنچه در این کشور می‌گذرد و اصلاحاتی که دولت آل‌خلفیه از آن دم می‌زند به این کشور سفر کرده و ادعای  حاکمان آن را بی‌اساس دانسته و اعلام کرد دادگاه‌های این کشور ناعادلانه و دروغین است که صلاحیت لازم را ندارد.

وی افزود: در مصر ملت به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می‌شوند و شورای نظامی حاکم که پیرو آمریکا و سیاست‌های غرب است درصدد بازگرداندن حکومت به مهره‌های مبارک است که مردم مقاومت در برابر آنان نشان می‌دهند که امیدبخش است.

آیت‌‌لله شبستری گفت: اگر مسلمانان غیور مصر و بحرین استقامت و هوشیاری لازم را نشان داده و ایستادگی کنند به قطع یقین پیروز خواهند شد ، چرا که وعده خدواند تخلف‌ناپدیر بوده و خون‌های پاک جوانان آنان به ثمر نشسته و حاکمان ظلم و جور را به خاک مذلت خواهند نشاند.

   حضرت آیت ا... شبستری در ادامه به موضوع مهم وحدت و پرهیز از تفرقه اشاره کرده و گفتند: تفرقه و جدایی سهم مهلک است به خصوص در بین مسئولان که باید به جای کشاندن مباحث به رسانه و علنی کردن با مذاکره و نشست و مکاتبه آن را به شکلی اصولی حل و فصل کرده و نظام را دشمن شاد نکرد.

نماینده مردم آذربایجان‌شرقی در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: جا دارد از تمام دست‌اندرکاران برگزاری انتخابات که فضایی ایجاد کردند تا این حضور در شرایطی سالم، آرام و با امنیت برگزار شود تقدیر کرد و پس از اتمام انتخابات زمان آن می‌‌رسد که مزد حضور مردمی با برآورده شدن خواسته‌های به حق آنان و حل مشکلات پرداخت شود.

 

 

کنگره صهیونیستهای آذری با حضور مقامات باکو و ترکیه  

 

تشکل صهیونیستی – آذری که به سال 1997(1376) با هدف ایجاد درگیری و تفرقه قومی در میان شیعیان آذری ایران  در امریکا تشکیل شد ، جلسه تازه خود را با حضورمقامات باکو برگزار کرد.

شبکه تلویزیونی « آ تی وی » که از رسانه های وابسته به حاکمیت باکو است ، طی گزارشی که در تاریخ 7 اردیبهشت از این شبکه پخش شد اعلام کرد : دوازدهمین نشست کنگره آذربایجانیهای جهان (شاخه صابر رستمخانلی – نماینده پارلمان باکو) در شهر دانسک اکراین برگزار شد. رستمخانلی طی کنفرانس مطبوعاتی برگزار شده در مرکز بین المللی مطبوعات باکو (پس از بازگشت از سفر) در مورد نتایج این نشست گفت، انتخاب شهر دانسک برای برگزاری این نشست بی دلیل نبود. زیرا دیاسپور تعدادی از آذری زبانهای قفقاز در این شهر فعالیت دارند. وی افزود، اعضای جدید هیات مدیره طی نشست کنگره انتخاب شدند. رستمخانلی در مورد اولویتهای فعالیت آتی کنگره گفت، تلاش برای تاثیر گذاری بر آذری های ایران که اعتقادات شدید مذهبی دارند اولویت اول ماست. ما باید تلاش کنیم که آذری های ایرانی اعتقادات مذهبی خود را فراموش کنند و بدانیم که ترکها قومی هستند که بعد از اقوام دیگر آسیا ، دین اسلام را پذیرفته اند و بهتر است ترکها به آداب اجداد خود پایبند باشند نه اداب و رسوم دینی»

علاوه بر شبکه تلویزیونی آ تی وی ، دیگر شبکه های تلویزیونی وابسته به حاکمیت باکو ، نشست چند نفری « کنگره صهیونیستهای آذری » را تحت پوشش خبری قرار دادند ،

شبکه تلویزیونی آینس که دارای ارتباطات نزدیک با رژیم صهیونیستی است ، طی خبری گفت :

...طی این نشست کنگره 19 عضو جدید هیات مدیره کنگره آذربایجانیهای یهودی جهان تعیین گردید و بار دیگر صابر رستمخانلی ( نماینده پارلمان باکو و از افراد نزدیک به الهام علی اف )به عنوانی یکی از رهبران این کنگره انتخاب شد.

تلویزیون خزر نیز که از شبکه های شبه دولتی باکو است ، گزارش داد :

«... از جمله اعضای هیات مدیره کنگره عبارتند از : اسماعیل آقایف رییس مرکز بین المللی دیاسپور( مرکز دولتی در باکو ) ، زلیمخان محمدلی ( نماینده پارلمان باکو ، مطرب معروف  و رییس انجمن بورچالی ) و رئوف حسینلی (رییس بنیاد ملی سازمانهای غیر دولتی وابسته به دولت باکو )»

صابر رستمخانلی نماینده دایمی پارلمان باکو که بعد از به قدرت رسیدن حیدر علی اف در سال 1994 تاکنون قریب بیست سال است که به عنوان نماینده سفارشی رامیز مهدی اف ( رییس کاخ ریاست جمهوری ) در پارلمان باکو حضور دارد ، طی گفتگو با شبکه خزر اعلام کرد : امروز اولویت برای ما ، مساله قره باغ نیست ، مساله قره باغ با گذشت زمان حل خواهد شد و من باور دارم که به زندگی مسالمت آمیز با برادران ارمنی خود ادامه خواهیم داد . ما در قفقاز صدها سال درکنار ارامنه زیسته ایم و سیاست داهیانه حیدر علی اف نیز مبتنی بر همزیستی مسالمت آمیز با ارمنی ها بود ، حیدر علی اف که آذربایجان نوین ( یئنی آذربایجان ) را بنا کرد ،در نخستین اقدام با

ارمنستان معاهده صلح و آتش بس امضا کرد .ما می توانیم با ضمن موافقت با استقلال قره باغ ، با رامنه مصالحه کنیم . چرا که راهی جز این وجود ندارد . اهالی قره باغ ارمنی هستند و به علت تنفر شدیدی که ایجاد شده نمی خواهند تحت حاکمیت دولت باکو زندگی کنند و سازمانهای بین المللی نیز با این موضوع موافق است »

صابر رستم خانلی گفت : امروز جمعیت جمهوری آذربایجان ( ایران شمالی ) به چهار میلیون نفر تقلیل یافته ، چرا که دو میلیون نفر به روسیه مهاجرت کرده اند و صدها هزار نفر نیز طی سالهای اخیر به کشورهای دیگر رفته اند . متاسفانه اذری های ایران نیز توجهی به تبلیغات ما ندارند ، چرا که در جهان بینی آذری های ایران ، دین و مذهب اهمیت فوق العاده ای دارد ، در حالی که سعی ما این است که دین و مذهب به عنوان امری شخصی تلقی شود. »

صابر رستمخانلی ضمن اهانت به شخصیت و شان شاه اسماعیل صفوی گفت : « وی در مقابل ترکهای عثمانی ایستاد و تمامیت ارضی ایران را حفظ کرد ، مذهب شیعه را نیز در ایران رسمی کرد و حکومتی بر مبنای ایدئولوژی شیعه تشکیل داد که از آن زمان موجب حفظ ایران شده و دردسرهای زیادی برای دیگران داشته است .»

وی گفت : « نمیتوان شاه اسماعیل صفوی را ازتاریخ حذف کرد بلکه باید کوشید تا وی را به عنوان فردی غیر مذهبی معرفی کرد که این هم کار سختی است.»

در نشست صهیونیستهای آذری ، فردی به نام آتیلا کایا که به عنوان نماینده پارلمان ترکیه از حزب «حرکت ملیگرا» معرفی شد در سخنانی گفت: « ما باید انتقام ترکها را از شاه اسماعیل و اولاد او بگیریم ، شما باید بدانید که آذربایجانی نیستید بلکه ترک خالص هستید »

وی با انتقاد از حضار گفت : « شما خود را آذربایجانی و آذری معرفی میکنید ، هنوز شما افکارتان تکامل نیافته است و نمی دانید که ترک محض هستید ، آذربایجانی ها با رهبری شاه اسماعیل صفوی و در دوره های بعد با رهبری شاه عباس ضربه های سختی به حکومت امپراتوری ترک زدند ، و ما ترکها باید انتقام تاریخی خود را از آذربایجانی ها بگیریم »

نماینده پارلمان ترکیه گفت : یک فرق اساسی بین ترکها و آذری ها این است که آذربایجانی ها در هر جای جهان که باشند شیعه هستند ، اما ترکها همیشه سنی بوده و سنی باقی می مانند .

وی افزود : آذری های قفقاز نیز شیعه هستند و تمایل قلبی به ایران دارند ،آذری های ایران نیز خواهان پیوستن آذری های قفقاز به ایران هستند و حتی « جمهوری آذربایجان » را « ایران شمالی » می نامند یعنی این منطقه را بخشی از کشور خود می دانند ، اگر روند کنونی ادامه یابد شاید در دراز مدت « ایران شمالی » هم به ایران ملحق شود .

وی گفت : انقلاب اسلامی تاثیر بسیار زیادی در قفقاز و در جامعه شیعیان بر جای نهاده و تمایل مردم برای پیوستن به ایران چندین برابر شده است ، چاره ما این است که اذربایجان ایران را به میدان مبارزه تبدیل کنیم و گرنه آذربایجانی های ایران که اولاد شاه اسماعیل و شاه عباس هستند ، قفقاز را به ایران ملحق خواهند کرد.

گفتنی است بعد از سخنان آتیلا کایا ، برخی افراد حاضر به سخنان وی اعتراض کردند و جلسه آشفته شد  و در نهایت بدون توافق برای صدور بیانیه خاتمه یافت.

 

/ 0 نظر / 10 بازدید